The Full Wiki

More info on 1933 in Norwegian football

1933 in Norwegian football: Map

Advertisements
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

Results from Norwegianmarker football in 1933.

Class a of local association Leagues

Class A of local association leagues (kretsserier) is the predecessor of a national league competition.

Østfold

Fredrikstad champion

Oslo

Vålerengen champion

Follo

Ski champion

Aker

Nydalen champion

Vestre Romerike

Eidsvold IF champion

Østre Romerike

Haga champion

Oplandene

Gjøvik/Lyn champion

Glommendalen

Sander champion

Glommendalen local association changed name to Glåmdal.

Nord-Østerdal

Bergmann champion

Sør-Østerdal

Trysilgutten champion

Gudbrandsdal

Øyer champion

Valdres

Nordre Land champion

Røyken og Hurum

Roy champion

Øvre Buskerud

Liv champion

Drammen og omegn

Mjøndalen champion

Vestfold

Berger champion

Grenland

Odd champion

Øvre Telemark

Rjukan champion

Aust-Agder

Spring (Kragerø) champion

Vest-Agder

Vigør champion

Rogaland

Viking champion

Sunnhordaland

Stord champion

Midthordland

Voss champion

Bergen

Hardy champion

Sogn og Fjordane

Høyanger champion

Sunnmøre

Rollon champion

Nordmøre og Romsdal

Clausenengen champion

Nordmøre og Romsdal local association was split into Nordmøre and Romsdal.

Sør-Trøndelag

Ranheim champion

Trondhjem

Kvik (Trondhjem) champion

Nord-Trøndelag

Neset champion

Namdal

Namsos champion

Helgeland

Sandnessjøen champion

Lofoten og Vesterålen

Glimt champion

Troms

Tromsø Turn champion

Troms local association was split into Troms Innland and Troms.

Finnmark

Kirkenes champion

Finnmark local association was split into Vest-Finnmark, Midt-Finnmark and Aust-Finnmark.

Norwegian Cup

Third round

Aalesund - Fremad 0-2

Drafn - Brage 2-1

Skiold - Brann 0-2

Djerv - Lisleby 1-6

Selbak - Fram (Larvik) 0-2

Fredrikstad - Kristiansund 5-1

Freidig - Vålerengen 2-3

Urædd - Frigg 3-2

Hamar IL - Sarpsborg 1-7

Gjøvik/Lyn - Jevnaker 2-2 (extra time)

Kvik (Trondheim) - Lillestrøm 2-0

Lyn - Liv 8-1

Mjøndalen - Torp 4-1

Stavanger IF - Odd 2-2 (extra time)

Ørn - Pors 3-3 (extra time)

Storm - Viking 2-7 (extra time)

Rematch

Jevnaker - Gjøvik/Lyn 2-0

Odd - Stavanger IF 4-1

Pors - Ørn 0-0 (extra time)

Rematch

Ørn - Pors 4-1

Fourth round

Brann - Lyn 1-3


Odd - Drafn 1-3

Fram (Larvik) - Jevnaker 5-1

Viking - Fredrikstad 3-2 (extra time)

Fremad - Mjøndalen 0-7

Sarpsborg - Kvik (Trondheim) 2-1 (extra time)

Lisleby - Urædd 3-4

Vålerengen - Ørn 0-4

Quarterfinal

Drafn - Fram (Larvik) 4-2

Lyn - Ørn 3-1

Urædd - Mjøndalen 0-5

Viking - Sarpsborg 3-1

Semifinal

Drafn - Mjøndalen 2-5

Viking - Lyn 3-2 (extra time)

Final

October 15: Mjøndalen - Viking 3-1

National team

Men

May 28: NorwaymarkerWalesmarker 1-2, friendly

June 11: DenmarkmarkerNorwaymarker 2-2, friendly

June 20: NorwaymarkerHungarymarker 4-2, friendly

September 3: FinlandmarkerNorwaymarker 1-5, friendly

September 24: NorwaymarkerSwedenmarker 0-1, friendly

November 5: GermanymarkerNorwaymarker 2-2, friendly


Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message