The Full Wiki

More info on 1965 in Norwegian football

1965 in Norwegian football: Map

Advertisements
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

Results from Norwegianmarker football in 1965.

First Division 1965

Round 1

April 23
  • Frigg - Skeid 0-3


April 25
  • Fredrikstad - Vålerengen 2-2
  • Lyn - Sarpsborg 1-0
  • Odd - Steinkjer 0-2
  • Viking - Sandefjord 2-1


Round 2

April 30
  • Skeid - Fredrikstad2-3


May 2
  • Sandefjord - Odd 1-2
  • Sarpsborg - Frigg 2-0
  • Steinkjer - Lyn 1-4
  • Vålerengen - Viking 4-0


Round 3

May 7
  • Lyn - Odd 5-0


May 9
  • Frigg - Steinkjer 0-1
  • Sandefjord - Vålerengen 0-2
  • Sarpsborg - Fredrikstad 0-0
  • Viking - Skeid 1-1


Round 4

May 14
  • Lyn - Vålerengen 2-2


May 16
  • Fredrikstad - Viking 1-1
  • Skeid - Sandefjord 1-0
  • Steinkjer - Sarpsborg 3-0


May 27
  • Odd - Frigg 2-0


Round 5

May 23
  • Frigg - Lyn 1-0
  • Sandefjord - Fredrikstad 0-6
  • Sarpsborg - Odd 3-0
  • Viking - Steinkjer 2-0


May 24
  • Vålerengen - Skeid 1-0


Round 6

May 30
  • Lyn - Viking 3-1
  • Odd - Skeid 0-1
  • Sarpsborg - Sandefjord 3-0
  • Steinkjer - Fredrikstad 1-2


June 1
  • Frigg - Vålerengen 1-2


Round 7

June 4
  • Skeid - Sarpsborg 1-3


June 7
  • Fredrikstad - Lyn 2-2
  • Sandefjord - Steinkjer 1-1
  • Viking - Frigg 2-2
  • Vålerengen - Odd 3-2


Round 8

June 11
  • Lyn - Sandefjord 5-1


June 12
  • Steinkjer - Skeid 2-1


June 13
  • Frigg - Fredrikstad 1-0
  • Odd - Viking 2-0
  • Sarpsborg - Vålerengen 2-1


Round 9

June 18
  • Vålerengen - Steinkjer 5-1


June 20
  • Fredrikstad - Odd 2-1
  • Sandefjord - Frigg 2-2
  • Skeid - Lyn 1-5
  • Viking - Sarpsborg 0-2


Round 10

July 30
  • Vålerengen - Fredrikstad 4-1


August 1
  • Sandefjord - Viking 1-3
  • Sarpsborg - Lyn 3-0
  • Steinkjer - Odd 5-0


August 3
  • Skeid - Frigg 0-1


Round 11

August 12
  • Frigg - Sarpsborg 3-3


August 13
  • Fredrikstad - Skeid 7-3


August 14
  • Odd - Sandefjord 5-1


August 15
  • Lyn - Steinkjer 2-3
  • Viking - Vålerengen 0-1


Round 12

August 17
  • Fredrikstad - Sarpsborg 6-0


August 18
  • Odd - Lyn 3-2
  • Skeid - Viking 4-0
  • Steinkjer - Frigg 0-0


August 19
  • Vålerengen - Sandefjord 3-1


Round 13

August 26
  • Vålerengen - Lyn 1-7


August 28
  • Viking - Fredrikstad 3-0


August 29
  • Frigg - Odd 1-1
  • Sandefjord - Skeid 0-2
  • Sarpsborg - Steinkjer 2-1


Round 14

September 3
  • Skeid - Vålerengen 1-0


September 4
  • Fredrikstad - Sandefjord 3-0


September 5
  • Lyn - Frigg 4-0
  • Odd - Sarpsborg 1-1
  • Steinkjer - Viking 3-1


Round 15

August 4
  • Sandefjord - Lyn 1-8


September 8
  • Viking - Odd 3-2


September 9
  • Vålerengen - Sarpsborg 3-2


September 22
  • Skeid - Steinkjer 1-0


September 29
  • Fredrikstad - Frigg 4-3


Round 16

September 19
  • Frigg - Viking 2-1
  • Odd - Vålerengen 1-2
  • Sarpsborg - Skeid 1-2
  • Steinkjer - Sandefjord 2-0


September 21
  • Lyn - Fredrikstad 3-1


Round 17

October 3
  • Fredrikstad - Steinkjer 0-1
  • Sandefjord - Sarpsborg 2-4
  • Skeid - Odd 3-4
  • Viking - Lyn 0-2
  • Vålerengen - Frigg 3-2


Round 18

October 10
  • Frigg - Sandefjord 3-0
  • Lyn - Skeid 2-1
  • Odd - Fredrikstad 4-0
  • Sarpsborg - Viking 1-0
  • Steinkjer - Vålerengen 0-0


Final Table

Team G W D L Goals P Notes
Vålerengen 18 12 3 3 39-25 27 Champions Cup
Lyn 18 12 2 4 57-22 26
Sarpsborg 18 10 3 5 32-24 23
Steinkjer 18 9 3 6 27-21 21
Fredrikstad 18 8 4 6 40-31 20
Skeid 18 8 1 9 28-30 17 Cup Winners Cup
Odd 18 7 2 9 30-35 16
Frigg 18 5 5 8 22-30 15 Fairs Cup
Viking 18 5 3 10 20-32 13 Relegated
Sandefjord 18 0 2 16 12-57 2 Relegated


Second Division

Group A

Team G W D L Goals P Notes
Lisleby 14 8 3 3 20-14 19 Promoted
Gjøvik/Lyn 14 6 4 4 31-19 16
Raufoss 14 6 3 5 28-24 15
Eik 14 6 3 5 25-21 15
Lillestrøm 14 6 1 7 29-29 13
Aurskog 14 5 3 6 18-24 13
Østsiden 14 3 5 6 16-28 11 Relegated
Ørn 14 3 4 7 17-25 10 Relegated


Group B

Team G W D L Goals P Notes
Hødd 14 7 5 2 41-24 19 Promoted
Rosenborg 14 8 3 3 36-20 19
Brann 14 7 5 2 25-19 19
Nidelv 14 4 7 3 24-21 15
Bryne 14 6 2 6 28-26 14
Start 14 5 2 7 23-23 12
Årstad 14 4 2 8 15-29 10 Relegated
Kvik (Trondheim) 14 1 2 11 16-46 4 Relegated


Third Division

Group Østland/Søndre

Team G W D L Goals P Notes
Snøgg 14 8 2 4 35-21 18 Promoted
Pors 14 7 4 3 21-14 18
Moss 14 8 1 5 32-21 17
Larvik Turn 14 5 5 4 21-17 15
Runar 14 6 2 6 31-20 14
Selbak 14 5 2 7 17-25 12 Relegated
Greåker 14 4 3 7 18-28 11 Relegated
Fram (Larvik) 14 2 3 9 10-39 7 Relegated


Group Østland/Nordre

Team G W D L Goals P Notes
Strømsgodset 14 9 3 2 45-21 21 Promoted
Drafn 14 9 3 2 40-23 21
Hamarkameratene 14 8 4 2 38-16 20
Strømmen 14 6 3 5 29-27 15
Sagene 14 4 5 5 27-28 13
Mjøndalen 14 6 0 8 29-35 12
Hamar IL 14 1 4 9 24-50 6
Fremad 14 1 2 11 20-52 4 Relegated


Group Sørland/Vestland, A

Team G W D L Goals P Notes
Vigør 14 10 3 1 48-23 23 Play-off
Donn 14 10 1 3 38-18 21
Jerv 14 9 1 4 47-31 19
Flekkefjord 14 4 6 4 33-31 14
Sørfjell 14 3 4 7 31-47 10
Grane (Arendal) 14 4 2 8 21-34 10
Vindbjart 14 2 4 8 17-29 8 Relegated
Våg 14 1 5 8 8-30 7 Relegated


Group Sørland/Vestland, B

Team G W D L Goals P Notes
Vard 14 9 1 4 42-28 19 Play-off
Haugar 14 7 3 4 34-25 17
Jarl 14 7 3 4 26-18 17
Ulf 14 7 2 5 36-22 16
Nærbø 14 6 2 6 23-29 14
Buøy 14 4 4 6 28-33 12
Odda 14 4 2 8 27-36 10 Relegated
Djerv 1919 14 3 1 10 19-44 7 Relegated


Group Sørland/Vestland, C

Team G W D L Goals P Notes
Baune 14 10 1 3 30-13 21 Play-off
Jotun 14 7 3 4 22-14 17
Varegg 14 6 4 4 16-11 16
Ny-Krohnborg 14 6 3 5 22-16 15
Sogndal 14 5 3 6 26-23 13
Os 14 6 0 8 27-25 12
Djerv 14 6 0 8 18-28 12 Relegated
Arna 14 2 2 10 15-46 6 Relegated


Group Møre

Team G W D L Goals P Notes
Herd 14 10 4 0 38-9 24 Play-off
Molde 14 10 1 3 37-16 21
Aalesund 14 8 4 2 46-20 20
Langevåg 14 6 4 4 34-24 16
Clausenengen 14 5 2 7 23-31 12
Åndalsnes 14 4 0 10 15-35 8
Nord-Gossen 14 2 2 10 17-51 6 Relegated
Kristiansund 14 2 1 11 26-50 5 Relegated


Group Trøndelag

Team G W D L Goals P Notes
Falken 14 12 0 2 36-12 24 Play-off
Sverre 14 8 5 1 30-16 21
Verdal 14 5 4 5 20-17 14
Løkken 14 4 5 5 20-19 13
Nessegutten 14 4 5 5 16-22 13
Hasselvika 14 4 2 8 13-25 10
Flå 14 2 5 7 18-28 9 Relegated
Brage 14 3 2 9 13-27 8 Relegated


District IX

Team G W D L Goals P Notes
Bodø/Glimt 10 8 1 1 37-8 17
Mo 10 8 1 1 27-11 17
Stålkameratene 10 6 0 4 25-20 12
Mosjøen 10 2 2 6 9-27 6
Grand 10 2 1 7 9-24 5
Saltdalkameratene 10 1 1 8 12-29 3 Relegated


District X

Team G W D L Goals P Notes
Harstad 10 8 0 2 31-13 16
Mjølner 10 7 0 3 26-11 14
Narvik/Nor 10 5 0 5 18-18 10
Tromsø 10 4 1 5 15-17 9
Bardufoss/Omegn 10 4 1 5 12-17 9
Furuflaten 10 1 0 9 10-36 2 Relegated


District XI

Team G W D L Goals P Notes
Kirkenes 10 7 3 0 24-10 17
Stein 10 6 2 2 25-13 14
Alta 10 4 2 4 19-18 10
Norild 10 4 1 5 20-18 9
Vardø 10 2 2 6 12-22 6
Honningsvåg 10 1 2 7 8-27 4 Relegated


Play-off Sørland/Vestland



Team G W D L Goals P Notes
Baune 2 2 0 0 7-1 4 Promoted
Vard 2 1 0 1 4-3 2
Vigør 2 0 0 2 0-7 0


Play-off Møre/Trøndelag



Falken promoted

Northern Norway Championship

  • Kirkenes - Harstad 2-2
  • Bodø/Glimt - Kirkenes 2-1
  • Harstad - Bodø/Glimt 3-0


Team G W D L Goals P Notes
Harstad 2 1 1 0 5-2 3 Champion
Bodø/Glimt 2 1 0 1 2-4 2
Kirkenes 2 0 1 1 3-4 1


Fourth Division

District I

Team Notes
Askim Play-off
Sparta
Navestad
Torp
Gresvik
Ørje
Kvik (Halden)
Hafslund
Rapid
Borgen


District II, Group A

Team Notes
Slemmestad Play-off
Liv
Åssiden
Geithus
Skiold
Drammens BK
Svelvik
Jevnaker


District II, Group B

Team Notes
Kongsvinger Play-off
Asker
Stabæk
Kjellmyra
Eidsvold Turn
Spartacus
Kjelsås
Enebakk


District III, Group A (Oplandene

Team Notes
Moelven Play-off
Stange
Redalen
Lena
Mesna
Brumunddal
Kapp
Gjøvik SK Disqualified


District III, Group B1 (Sør-Østerdal)

Team Notes
Nordre Trysil Play-off
Koppang
Ytre Rendal
Engerdal
Nybergsund
Trysilgutten
Elverum
Innsats


District III, Group B2 (Nord-Østerdal)

Team Notes
Brekken Play-off
Røros
Ålen
Nansen
Folldal
Tynset
Kvikne
Alvdal


District III, Group B3 (Sør-Gudbrandsdal)

Team Notes
Faaberg Play-off
Fåvang
Kvam
Follebu
Østre Gausdal
Vinstra
Sør-Fron


District III, Group B4 (Nord-Gudbrandsdal)

Team Notes
Sel Play-off
Vågå
Dovre
Faukstad
Lesjå
Dombås


District IV, Group A (Vestfold)

Team Notes
Halsen Play-off
Sem
Tønsbergkameratene
Stag
Falk
Holmestrand
Tønsberg Turn
Store Bergan


District IV, Group B (Grenland)

Team Notes
Urædd Play-off
Borg
Herkules
Langesund
Brevik
Kragerø
Skiens BK
Storm


District IV, Group B (Øvre Telemark)

Team Notes
Gvarv Play-off
Heddal
Rjukan
Skade
Drangedal
Ulefoss
Sarphedin
Kjosen


District V, Group A1 (Aust-Agder)

Team Notes
Øyestad Promoted
Rygene
Risør
Arendals BK
Tvedestrand
Trauma


District V, Group A2 (Vest-Agder)

Team Notes
Mandalskameratene Promoted
Kvinesdal
Lyngdal
Giv Akt
Farsund
Otra
Torridal


District V, Group B1 (Rogaland)

Team Notes
Randaberg Play-off
Stavanger IF
Varhaug
Brodd
Egersund
Brusand
Enga
Hinna


District V, Group B2 (Rogaland)

Team Notes
Vidar Play-off
Klepp
Sola
Kopervik
Ålgård
Nord
Åkra
Havørn


District V, Group C (Sunnhordland)

Team Notes
Fonna Play-off
Stord
Trio
Halsnøy
Etne
Rubbestadnes


District VI, Group A (Bergen)

Team Notes
Sandviken Play-off
Hardy
Nordnes
Fjellkameratene
Nymark
Trane
Frøya


District VI, Group B (Midthordland)

Team Notes
Voss Play-off
Florvåg
Fana
Erdal
Radøy
Dale (Dalekvam)
Søfteland


District VI, Group C (Sogn og Fjordane)

Team Notes
Sandane Play-off
Høyang
Eid
Måløy
Florø
Dale (Sunnfjord)
Tornado
Stryn


District VII, Group A (Sunnmøre)

Team Notes
Velled./Ringen Play-off
Rollon
Spjelkavik
Sykkylven
Ørsta
Valder
Stordal
Blindheim


District VII, Group B (Romsdal)

Team Notes
Eidsvåg (Romsdal)
Bryn
Fræna
Fiksdal
Træff
Harøy
Isfjorden
Tresfjord


District VII, Group C (Nordmøre)

Team Notes
Braatt Play-off
Todalen
Søya
Framtid
Sunndal
Dahle
Bøfjord
Nordlandet


District VIII, Group A (Sør-Trøndelag)

Team Notes
Rindal Play-off
Orkanger
Troll
Melhus
Orkdal
Oppdal
Støren
Dalguten


District VIII, Group B (Trondheim)

Team Notes
Freidig Play-off
Ranheim
Tryggkameratene
Heimdal
Trondheims/Ørn
Selsbakk
Strinda
Malvik


District VIII, Group C (Fosen)

Team Notes
Brekstad Play-off
Stadsbygd
Opphaug
Fevåg
Rissa
Beian
Bjugn Withdrew


District VIII, Group D (Nord-Trøndelag/Namdal)

Team Notes
Stjørdals/Blink Play-off
Fram (Skatval)
Neset
Namsos
Vikavarvet
Henning
Aasguten
Sparbu


District IX

District X

District XI

Play-off District I/IV

  • Askim – Gvarv 5-0
  • Urædd – Halsen 3-1
  • Halsen – Askim 2-4
  • Gvarv – Urædd 1-0
  • Askim – Urædd 6-2
  • Gvarv – Halsen 6-1


Team G W D L Goals Notes
Askim 3 3 0 0 15-4 6 Promoted
Gvarv 3 2 0 1 7-6 4 Promoted
Urædd 3 1 0 2 5-8 2
Halsen 3 0 0 3 4-13 0


Play-off District II/III

  • Nordre Trysil – Brekken 2-0
  • Sel – Faaberg 2-4
  • Faaberg – Nordre Trysil 0-1


  • Nordre Trysil – Moelven 2-4
  • Kongsvinger – Slemmestad 1-0
  • Moelven – Kongsvinger 1-1
  • Slemmestad – Nordre Trysil 5-1
  • Moelven – Slemmestad 0-0
  • Kongsvinger – Nordre Trysil 2-0


Team Notes
Kongsvinger 3 2 1 0 4-1 5 Promoted
Moelven 3 1 2 0 5-3 4 Promoted
Slemmestad 3 1 1 1 5-2 3
Nordre Trysil 3 0 0 3 3-11 0


Play-off District V

  • Randaberg – Vidar 3-1
  • Vidar – Randaberg 1-2 (agg. 2-5)


Randaberg promoted



Vidar promoted

Championship District V

  • Øyestad – Mandalskameratene 4-0
  • Mandalskameratene – Øyestad (not played)


Play-off District VI

  • Sandviken – Sandane 3-2
  • Sandane – Voss 2-1
  • Voss – Sandviken 1-2


Team Notes
Sandviken 2 2 0 0 5-3 4 Promoted
Sandane 2 1 0 1 4-4 2 Promoted
Voss 2 0 0 2 2-4 0


Play-off District VII

  • Velledalen/Ringen – Eidsvåg 1-1
  • Eidsvåg – Braatt 1-5
  • Braatt – Velledalen/Ringen 1-5


Team Notes
Velled./Ringen 2 1 1 0 6-2 3 Promoted
Braatt 2 1 0 1 6-6 2 Promoted
Eidsvåg 2 0 1 1 2-6 1


Play-off District VIII

  • Freidig – Brekstad 4-2
  • Rindal – Stjørdals/Blink 1-4
  • Brekstad – Stjørdals/Blink 1-2
  • Freidig – Rindal 1-2
  • Stjørdals/Blink – Freidig 2-3
  • Rindal – Brekstad 2-1


Team Notes
Freidig 3 3 0 0 10-5 6 Promoted
Stjørdals/Blink 3 2 0 1 8-5 4 Promoted
Rindal 3 1 0 2 4-8 2
Brekstad 3 0 0 3 4-8 0


National Cup

Third Round

August 1:
  • Sarpsborg – Østsiden 4-4
  • Viking – Vard 1-0
  • Kristiansund – Aurskog 2-5
  • Lyn – Strømmen 2-1
  • Drafn – Frigg 1-4
  • Årstad – Ulf 6-1
  • Ørn – Vålerengen 1-3
  • Aalesund – Rosenborg 3-2
  • Stavanger IF – Brann 1-3
  • Lisleby – Snøgg 6-0
  • Vigør – Eik 1-1
  • Skeid – Runar 4-0
  • Pors – Sandefjord 1-3
  • Gjøvik/Lyn – Molde 5-2
  • Steinkjer – Kvik/Trondheim 4-1
  • Nidelv – Bodø/Glimt 5-1


Rematch:
  • Østsiden – Sarpsborg 2-1


Fourth Round

August 22:
  • Aurskog – Lyn 0-5
  • Brann – Lisleby 3-0
  • Eik – Skeid 1-7
  • Sandefjord – Gjøvik/Lyn 1-2
  • Frigg – Årstad 3-0
  • Steinkjer – Nidelv 3-2
  • Vålerengen – Aalesund 4-1
  • Østsiden – Viking 1-2


Quarterfinal

September 12
  • Lyn – Viking 4-1
  • Brann – Skeid 1-2
  • Frigg – Vålerengen 2-1
  • Gjøvik/Lyn – Steinkjer 5-0


Semifinal

  • Skeid – Gjøvik/Lyn 1-1 (after extra time)
  • Lyn – Frigg 1-3


Rematch:
  • Gjøvik/Lyn – Skeid 0-1


Final

October 24: Frigg – Skeid 2-2 (after extra time)

October 31: Frigg – Skeid 1-1 (after extra time)

November 7: Skeid – Frigg 2-1

European Cups

Norwegian representatives



Champions Cup

First Round

August 31: Lyn – Derry City (Northern Irelandmarker) 5-3

September 9: Derry City – Lyn 5-1 (agg. 8-6)

Cup Winners Cup

First Round

August 24: KR Reykjavik (Icelandmarker) – Rosenborg 1-3

September 12: Rosenborg – KR Reykjavik 3-1 (agg. 6-2)

Second Round

October 24: Rosenborg – Dinamo Kiev (Soviet Unionmarker) 1-4

October 28: Dinamo Kiev – Rosenborg 2-0 (agg. 6-1)

Fairs Cup

First Round

Vålerengen had a walkover.

Second Round

October 18: Hearts (Scotlandmarker) – Vålerengen 1-0

October 27: Vålerengen – Hearts 1-3 (agg. 1-4)

National Team

Men

Date Venue Opponent Res.* Comp. Norwegian goalscorers
May 19 Bergenmarker 7 - 0 F Arne Pedersen, Harald Berg (3), Erik Johansen, Olav Nilsen, Kjell Kaspersen
May 27 Trondheimmarker 4 – 2 WCQ Arne Pedersen, Per Kristoffersen, Erik Johansen, Kai Sjøberg
June 16 Oslomarker 3-0 WCQ Harald Berg, Finn Seemann, Olav Nilsen
August 8 Helsinkimarker 0-4 F
September 15 Oslomarker 0-1 WCQ
September 26 Oslomarker 2-2 F Erik Johansen, Ole Stavrum
October 31 Stockholmmarker 0-0 F
November 7 Belgrademarker 1-1 WCQ Ole Stavrum


Note: Norway's goals first

Explanation:
  • F = Friendly
  • WCQ = World Cup Qualifier



Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message