The Full Wiki

More info on 2004 UEFA European Under-21 Football Championship

2004 UEFA European Under-21 Football Championship: Map

Advertisements
  
  
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

The UEFA U-21 Championship 2004, which spanned two years (2002-2004), had 48 entrants. Of the teams to reach the final eight, Germany were chosen as the hosts.

Italy U-21s won the competition for the fifth time. Italy's Alberto Gilardino won the Golden Player award.

The 48 national teams were divided into ten groups (two groups of four + eight groups of 5). The records of the ten group runners-up were then compared. The top six joined the ten winners in a play-off for the eight finals spots. One of the eight qualifiers was then chosen to host the remaining fixtures.

The top three teams in this competition qualified for Athens 2004 Olympics, along with hosts Greece U21s.

Qualifying

Group 1



Qualifying Group 1 P W D L F A Pts
1 8 7 1 0 14 0 22
2 8 5 0 3 12 5 15
3 8 3 1 4 6 11 10
4 8 2 3 3 4 7 9
5 8 0 1 7 0 13 1
  • Slovenia 1-0 Malta
  • Cyprus 0-1 France
  • France 1-0 Slovenia
  • Malta 0-1 Israel
  • Malta 0-3 France
  • Cyprus 2-0 Malta
  • Cyprus 2-0 Israel
  • France 2-0 Malta
  • Israel 0-3 France
  • Slovenia 2-0 Cyprus
  • Malta 0-0 Slovenia
  • Israel 0-3 Cyprus
  • Israel 0-0 Slovenia
  • Malta 0-1 Cyprus
  • France 2-0 Cyprus
  • Slovenia 1-2 Israel
  • Israel 3-0 Malta
  • Slovenia 0-0 France
  • France 2-0 Israel
  • Cyprus 4-0 Slovenia
qualify as group winners
fail to qualify as one of best runners-up


Group 2

Qualifying Group 2 P W D L F A Pts
1 8 6 1 1 19 4 19
2 8 6 1 1 24 3 19
3 8 4 1 3 6 10 13
4 8 2 1 5 6 7 7
5 8 0 0 8 0 31 0
  • Norway 3-0 Denmark
  • Bosnia & Herz. 2-1 Romania
  • Denmark 9-0 Luxembourg
  • Romania 0-1 Norway
  • Norway 0-0 Bosnia & Herz.
  • Luxembourg 0-2 Romania
  • Bosnia & Herz. 1-0 Luxem.
  • Romania 0-1 Denmark
  • Luxembourg 0-5 Norway
  • Denmark 3-0 Bosnia & Herz.
  • Denmark 2-0 Norway
  • Romania 0-1 Bosnia & Herz.
  • Luxembourg 0-6 Denmark
  • Norway 2-1 Romania
  • Bosnia & Herz. 1-3 Norway
  • Romania 2-0 Luxembourg
  • Luxemb. 0-1 Bosnia & Herz.
  • Denmark 0-0 Romania
  • Norway 5-0 Luxembourg
  • Bosnia & Herz. 0-3 Denmark
qualify as group winners
qualify as one of best runners-up
Norway (19pts) Denmark (19pts) head-to-head:
3-0 in NOR, 2-0 in DEN
.: Norway better (3-2 on aggregate)




Group 3

Qualifying Group 3 P W D L F A Pts
1 8 6 0 2 17 4 18
2 8 6 0 2 11 6 18
3 8 3 2 3 5 8 11
4 8 1 4 3 6 10 7
5 8 0 2 6 3 14 2
  • Netherlands 0-1 Belarus
  • Austria 1-0 Moldova
  • Belarus 0-1 Austria
  • Moldova 0-2 Czech Rep.
  • Austria 1-1 Netherlands
  • Czech Rep. 3-0 Belarus
  • Netherlands 0-3 Czech Rep.
  • Belarus 3-1 Moldova
  • Czech Rep. 3-1 Austria
  • Moldova 2-2 Netherlands
  • Belarus 2-1 Netherlands
  • Moldova 0-1 Austria
  • Czech Rep. 3-0 Moldova
  • Austria 0-2 Belarus
  • Netherlands 0-0 Austria
  • Belarus 1-0 Czech Rep.
  • Czech Rep. 1-2 Netherlands
  • Moldova 0-2 Belarus
  • Austria 0-2 Czech Rep.
  • Netherlands 0-0 Moldova
qualify as group winners
qualify as one of best runners-up
Czech Rep.



(18pts) Belarus (18pts) head-to-head:
3-0 in CZE, 1-0 in BLR
.: Czech Rep better (3-1 on aggregate)





Group 4

Qualifying Group 4 P W D L F A Pts
1 8 6 2 0 24 6 20
2 8 4 2 2 17 13 14
3 8 4 0 4 17 13 12
4 8 3 0 5 11 16 9
5 8 1 0 7 8 29 3
  • San Marino 1-5 Poland
  • Latvia 0-4 Sweden
  • Sweden 1-0 Hungary
  • Poland 3-0 Latvia
  • Hungary 4-1 San Marino
  • San Marino 0-2 Latvia
  • Poland 3-2 Hungary
  • Poland 7-0 San Marino
  • Hungary 5-2 Sweden
  • Latvia 4-1 San Marino
  • Hungary 3-1 Latvia
  • San Marino 1-5 Sweden
  • Sweden 1-1 Poland
  • San Marino 1-2 Hungary
  • Latvia 0-2 Poland
  • Sweden 6-0* San Marino
  • Poland 1-1 Sweden
  • Latvia 2-0 Hungary
  • Sweden 3-2 Latvia
  • Hungary 1-2 Poland
qualify as group winners
qualify as one of best runners-up
(*) Match awarded 3-0 to San Marino due to Sweden including suspended players in their squad.


Group 5

Qualifying Group 5 P W D L F A Pts
1 6 4 1 1 10 6 13
2 6 4 1 1 11 5 13
3 6 3 0 3 8 8 9
4 6 0 0 6 4 14 0
  • Lithuania 1-4 Germany
  • Iceland 0-2 Scotland
  • Iceland 1-2 Lithuania
  • Scotland 1-0 Iceland
  • Germany 1-0 Lithuania
  • Lithuania 2-1 Scotland
  • Scotland 2-2 Germany
  • Lithuania 3-0 Iceland
  • Iceland 1-3 Germany
  • Germany 0-1 Scotland
  • Scotland 3-2 Lithuania
  • Germany 1-0 Iceland
qualify as group winners
qualify as one of best runners-up
Scotland (13pts) Germany (13pts) head-to-head:
2-2 in SCO, 0-1 in GEE
.: Scotland better (3-2 on aggregate)



Group 6

Qualifying Group 6 P W D L F A Pts
1 8 6 1 1 16 2 19
2 8 3 3 2 10 7 12
3 8 2 5 1 8 5 11
4 8 2 1 5 8 16 7
5 8 1 2 5 5 17 5
  • Greece 1-0 Spain
  • Armenia 1-1 Ukraine
  • Spain 1-0 N. Ireland
  • Ukraine 1-1 Greece
  • Greece 2-1 Armenia
  • N. Ireland 1-1 Ukraine
  • Armenia 2-0 N. Ireland
  • Ukraine 0-0 Spain
  • N. Ireland 2-6 Greece
  • Spain 5-0 Armenia
  • Spain 2-0 Greece
  • Ukraine 4-0 Armenia
  • N. Ireland 1-4 Spain
  • Greece 0-0 Ukraine
  • Armenia 0-0 Greece
  • Ukraine 1-0 N. Ireland
  • N. Ireland 3-1 Armenia
  • Spain 2-0 Ukraine
  • Greece 0-1 N. Ireland
  • Armenia 0-2 Spain
qualify as group winners
fail to qualify as one of best runners-up

Group 7

Qualifying Group 7 P W D L F A Pts
1 8 7 1 0 18 5 22
2 8 6 0 2 20 11 18
3 8 3 2 3 14 10 11
4 8 2 0 6 9 16 6
5 8 0 1 7 4 23 1
  • Turkey 2-1 Slovakia
  • Portugal 1-0 R. Macedonia
  • Slovakia 0-4 England
  • R. Macedonia 0-4 Turkey
  • Turkey 4-2 Portugal
  • England 3-1 R. Macedonia
  • Portugal 4-2 England
  • R. Macedonia 0-2 Slovakia
  • England 1-1 Turkey
  • Slovakia 0-2 Portugal
  • Slovakia 0-1 Turkey
  • R. Macedonia 1-4 Portugal
  • England 2-0 Slovakia
  • Turkey 3-0 R. Macedonia
  • Portugal 1-2 Turkey
  • R. Macedonia 1-1 England
  • England 1-2 Portugal
  • Slovakia 5-1 R. Macedonia
  • Turkey 1-0 England
  • Portugal 4-1 Slovakia
qualify as group winners
qualify as one of best runners-up

Group 8

Qualifying Group 8 P W D L F A Pts
1 6 3 2 1 9 4 11
2 6 3 1 2 10 8 10
3 6 3 1 2 7 8 10
4 6 0 2 4 4 10 2
  • Belgium 3-1 Bulgaria
  • Croatia 3-1 Estonia
  • Bulgaria 1-3 Croatia
  • Estonia 0-1 Belgium
  • Croatia 1-1 Belgium
  • Estonia 1-1 Bulgaria
  • Bulgaria 2-1 Belgium
  • Estonia 0-0 Croatia
  • Bulgaria 1-0 Estonia
  • Belgium 0-2 Croatia
  • Croatia 0-1 Bulgaria
  • Belgium 4-2 Estonia
qualify as group winners
fail to qualify as one of best runners-up
Belgium (10pts) Bulgaria (10pts) head-to-head:
3-1 in BEL, 2-1 in BUL
.: Belgium better (4-3 on aggregate)






Group 9

Qualifying Group 9 P W D L F A Pts
1 8 7 0 1 26 5 21
2 8 6 1 1 16 8 19
3 8 3 2 3 11 9 11
4 8 2 1 5 5 16 7
5 8 0 0 8 0 20 0
  • Azerbaijan 0-3 Italy
  • Finland 2-1 Wales
  • Finland 3-0 Azerbaijan
  • Italy 4-1 Yugoslavia
  • Wales 1-2 Italy
  • Yugoslavia 3-3 Finland
  • Azerbaijan 0-1 Wales
  • Serb.& Monte. 3-0 Azerbaijan
  • Italy 1-0 Finland
  • Wales 1-0* Azerbaijan
  • Finland 1-2 Serbia & Monte.
  • Finland 1-2 Italy
  • Azerbaijan 0-2 Serb.& Monte.
  • Serbia & Monte. 3-0 Wales
  • Italy 8-1 Wales
  • Azerbaijan 0-1 Finland
  • Wales 0-0 Finland
  • Serbia & Monte. 1-0 Italy
  • Italy 6-0 Azerbaijan
  • Wales 0-1 Serbia & Monte.
qualify as group winners
qualify as one of best runners-up
(*) Match awarded 3-0 to Wales.
F.R.Yugoslavia compete as Serbia and Montenegro
from February 2003 on.



Group 10

Qualifying Group 10 P W D L F A Pts
1 8 6 1 1 12 6 19
2 8 5 0 3 14 8 15
3 8 3 1 4 10 10 10
4 8 2 2 4 8 11 8
5 8 1 2 5 7 16 5
  • Russia 2-0 Ireland
  • Switzerland 2-0 Georgia
  • Albania 0-0 Switzerland
  • Georgia 0-3 Russia
  • Ireland 2-3 Switzerland
  • Russia 1-0 Albania
  • Georgia 1-1 Ireland
  • Albania 1-4 Russia
  • Albania 1-0 Ireland
  • Georgia 0-2 Switzerland
  • Ireland 2-1* Albania
  • Switzerland 1-0 Russia
  • Ireland 1-1 Georgia
  • Switzerland 2-1 Albania
  • Ireland 2-0 Russia
  • Georgia 3-1 Albania
  • Albania 3-0 Georgia
  • Russia 1-2 Switzerland
  • Russia 3-2 Georgia
  • Switzerland 0-2 Ireland
qualify as group winners
fail to qualify as one of best runners-up
(*) Match awarded 3-0 to Albania due to ROI fielding a suspended player.


Runners-up

Runners-up P W D L F A Pts
1 6 4 1 1 11 5 13
2 6 4 1 1 9 3 13
3 6 4 1 1 11 8 13
4 6 4 0 2 15 10 12
5 6 4 0 2 6 5 12
6 6 3 2 1 12 9 11
7 6 3 1 2 10 8 10
8 6 3 0 3 9 5 9
9 6 2 2 2 8 6 9
10 6 3 0 3 9 8 9
Left: List of qualifying group runners-up.

Only results between top four teams in group are used.


Teams 1-6 go with the ten group winners into a qualification playoff.




Qualification Playoffs

  • Germany 1-0 Turkey
  • Turkey 1-1 Germany
win 2-1
on aggregate
  • Serbia & Monte. 5-1 Norway
  • Norway 3-0 Serbia & Monte.
win 5-4
on aggregate
  • Portugal 1-2 France
  • France 1-2 Portugal
3-3: win 4-1
on penalties
  • Denmark 1-1 Italy
  • Italy 0-0 Denmark
1-1: win 1-0
on away goals


  • Belarus 1-1 Poland
  • Poland 0-4 Belarus
win 5-1
on aggregate
  • Sweden 2-0 Spain
  • Spain 1-1 Sweden
win 3-1
on aggregate
  • Switzerland 1-2 Czech Rep.
  • Czech Rep. 1-2 Switzerland
3-3: win 4-3
on penalties
  • Croatia 2-0 Scotland
  • Scotland 1-0 Croatia
win 2-1
on aggregate


Finals Tournament

Held in Germanymarker, May 27-June 8, 2004

Squads

See 2004 UEFA European Under-21 Football Championship squads

Finals Groups

Group A P W D L F A Pts
1 3 2 0 1 4 3 6
2 3 2 0 1 6 5 6
3 3 1 1 1 4 4 4
4 3 0 1 2 3 5 1
May 27 Italy 1-2 Belarus Bochummarker
Serbia & Montenegro 3-2 Croatia Oberhausenmarker
May 29 Belarus 1-1 Croatia Oberhausenmarker
Italy 2-1 Serbia & Montenegro Bochummarker
June 1 Italy 1-0 Croatia Bochummarker
Belarus 1-2 Serbia & Montenegro Oberhausenmarker
Group B P W D L F A Pts
1 3 3 0 0 8 3 9
2 3 1 1 1 5 6 4
3 3 1 0 2 4 5 3
4 3 0 1 2 4 7 1
May 28 Germany 2-1 Switzerland Mainzmarker
Sweden 3-1 Portugal Mannheimmarker
May 30 Germany 1-2 Sweden Mannheimmarker
Switzerland 2-2 Portugal Mainzmarker
June 2 Germany 1-2 Portugal Mainzmarker
Switzerland 1-3 Sweden Mannheimmarker


Knockout Matches

Semi-finals

Saturday 5 June
  • Sweden 1
  • Serbia & Montenegro 1

Serbia & Montenegro win 6-5 on penalties
Oberhausenmarker


  • Italy 3
  • Portugal 1

Bochummarker
Third place match

Tuesday 8 June
  • Sweden 2
  • Portugal 3

Oberhausenmarker


finish third
finish fourth

Final

Tuesday 8 June
  • Serbia & Montenegro 0
  • Italy 3

Bochummarker


finish as Champions
finish as runners-up



Olympic Qualifiers

  • Greece (as hosts), Italy, Serbia & Montenegro and Portugal qualify for the Olympic games finals.
See Football at the 2004 Summer Olympics

External links




Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message