The Full Wiki

More info on 2004 in Norwegian football

2004 in Norwegian football: Map

Advertisements
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

Results from Norwegianmarker football in 2004.


Norwegian Premier League (Tippeliga)

Round 1

April 12: Lillestrøm - Fredrikstad 2-0
:Molde - Lyn Oslo 2-0
:Odd Grenland - Stabæk 2-0
:Rosenborg - Brann 1-0
:Sogndal - Hamarkameratene 1-1
:Tromsø - Viking 4-0
April 13: Vålerenga - Bodø/Glimt 1-0

Round 2

April 18: Bodø/Glimt - Odd Grenland 0-2
:Brann - Molde 3-0
:Fredrikstad - Rosenborg 0-2
:Hamarkameratene - Tromsø 1-1
:Stabæk - Sogndal 3-1
April 19: Lyn Oslo - Vålerenga 1-1

May 12: Viking - Lillestrøm 1-1

Round 3

April 25: Hamarkameratene - Stabæk 0-0
:Molde - Fredrikstad 0-1
:Odd Grenland - Lyn Oslo 0-0
:Rosenborg - Viking 0-0
:Sogndal - Bodø/Glimt 1-2
:Tromsø - Lillestrøm 1-0
:Vålerenga - Brann 1-0


Round 4

May 1: Viking - Molde 1-1

May 2: Bodø/Glimt - Hamarkameratene 0-2
:Brann - Odd Grenland 1-1
:Lillestrøm - Rosenborg 2-2
:Lyn Oslo - Sogndal 2-0
:Stabæk - Tromsø 1-2
May 3: Fredrikstad - Vålerenga 2-2

Round 5

May 9: Hamarkameratene - Lyn Oslo 1-0
:Molde - Lillestrøm 2-2
:Odd Grenland - Fredrikstad 5-2
:Sogndal - Brann 3-1
:Stabæk - Bodø/Glimt 2-5
:Vålerenga - Viking 0-0
May 10: Tromsø - Rosenborg 4-1

Round 6

May 16: Bodø/Glimt - Tromsø 2-1
:Brann - Hamarkameratene 2-0
:Fredrikstad - Sogndal 3-3
:Lillestrøm - Vålerenga 0-1
:Lyn Oslo - Stabæk 2-0
:Rosenborg - Molde 0-2
:Viking - Odd Grenland 2-2


Round 7

May 19: Vålerenga - Rosenborg 2-2

May 20: Bodø/Glimt - Lyn Oslo 0-0
:Hamarkameratene - Fredrikstad 3-2
:Odd Grenland - Lillestrøm 3-2
:Sogndal - Viking 0-2
:Stabæk - Brann 2-1
:Tromsø - Molde 2-1


Round 8

May 23: Brann - Bodø/Glimt 3-1
:Fredrikstad - Stabæk 0-2
:Lillestrøm - Sogndal 1-0
:Lyn Oslo - Tromsø 2-1
:Rosenborg - Odd Grenland 2-0
:Viking - Hamarkameratene 0-1
May 24: Molde - Vålerenga 1-1

Round 9

May 31: Bodø/Glimt - Fredrikstad 0-3
:Hamarkameratene - Lillestrøm 1-1
:Lyn Oslo - Brann 1-2
:Sogndal - Rosenborg 3-3
:Stabæk - Viking 0-1
:Tromsø - Vålerenga 2-0
June 1: Odd Grenland - Molde 1-1

Round 10

June 6: Brann - Tromsø 1-0
:Fredrikstad - Lyn Oslo 2-4
:Molde - Sogndal 1-1
:Rosenborg - Hamarkameratene 5-0
:Viking - Bodø/Glimt 1-1
:Vålerenga - Odd Grenland 1-0
June 7: Lillestrøm - Stabæk 3-0

Round 11

June 13: Bodø/Glimt - Lillestrøm 0-4
:Brann - Fredrikstad 4-2
:Hamarkameratene - Molde 5-1
:Lyn Oslo - Viking 2-0
:Sogndal - Vålerenga 2-1
:Tromsø - Odd Grenland 2-0
June 14: Stabæk - Rosenborg 1-1

Round 12

June 9: Rosenborg - Bodø/Glimt 3-0

June 20: Lillestrøm - Lyn Oslo 1-1
:Molde - Stabæk 3-0
:Odd Grenland - Sogndal 4-4
:Tromsø - Fredrikstad 3-2
:Vålerenga - Hamarkameratene 2-0
June 21: Viking - Brann 4-2

Round 13

June 27: Bodø/Glimt - Molde 0-0
:Brann - Lillestrøm 1-5
:Fredrikstad - Viking 0-0
:Hamarkameratene - Odd Grenland 2-4
:Sogndal - Tromsø 2-1
:Stabæk - Vålerenga 2-0
June 28: Lyn Oslo - Rosenborg 0-2

Round 14

July 4: Bodø/Glimt - Vålerenga 1-2
:Fredrikstad - Lillestrøm 1-4
:Hamarkameratene - Sogndal 3-2
:Lyn Oslo - Molde 1-2
:Stabæk - Odd Grenland 0-0
:Viking - Tromsø 1-2
July 5: Brann - Rosenborg 3-4

Round 15

July 25: Lillestrøm - Viking 5-1
:Molde - Brann 2-3
:Odd Grenland - Bodø/Glimt 3-5
:Rosenborg - Fredrikstad 3-1
:Sogndal - Stabæk 1-2
:Tromsø - Hamarkameratene 0-3
July 26: Vålerenga - Lyn Oslo 1-2

Round 16

August 1: Bodø/Glimt - Sogndal 3-1
:Fredrikstad - Molde 2-1
:Lillestrøm - Tromsø 2-2
:Lyn Oslo - Odd Grenland 2-2
:Stabæk - Hamarkameratene 1-1
:Viking - Rosenborg 1-1
August 2: Brann - Vålerenga 1-1

Round 17

August 8: Hamarkameratene - Bodø/Glimt 0-2
:Odd Grenland - Brann 0-2
:Rosenborg - Lillestrøm 4-1
:Sogndal - Lyn Oslo 1-1
:Tromsø - Stabæk 2-1
:Vålerenga - Fredrikstad 3-0
August 9: Molde - Viking 1-1

Round 18

August 21: Rosenborg - Tromsø 3-0

August 22: Bodø/Glimt - Stabæk 3-1
:Brann - Sogndal 2-1
:Fredrikstad - Odd Grenland 3-0
:Lyn Oslo - Hamarkameratene 1-1
:Viking - Vålerenga 1-1
August 23: Lillestrøm - Molde 1-1

Round 19

August 29: Hamarkameratene - Brann 2-1
:Molde - Rosenborg 1-3
:Odd Grenland - Viking 1-0
:Sogndal - Fredrikstad 2-4
:Stabæk - Lyn Oslo 0-1
:Vålerenga - Lillestrøm 2-0
August 30: Tromsø - Bodø/Glimt 2-0

Round 20

September 11: Rosenborg - Vålerenga 1-4

September 12: Fredrikstad - Hamarkameratene 2-1
:Lillestrøm - Odd Grenland 0-4
:Lyn Oslo - Bodø/Glimt 1-0
:Molde - Tromsø 1-1
:Viking - Sogndal 4-2
September 13: Brann - Stabæk 1-2

Round 21

September 18: Hamarkameratene - Viking 1-2

September 19: Bodø/Glimt - Brann 1-1
:Odd Grenland - Rosenborg 3-0
:Stabæk - Fredrikstad 1-1
:Tromsø - Lyn Oslo 0-1
:Vålerenga - Molde 4-1
September 20: Sogndal - Lillestrøm 0-4

Round 22

September 25: Rosenborg - Sogndal 3-1

September 26: Brann - Lyn Oslo 5-1
:Fredrikstad - Bodø/Glimt 1-0
:Lillestrøm - Hamarkameratene 0-1
:Molde - Odd Grenland 2-1
:Viking - Stabæk 1-0
September 27: Vålerenga - Tromsø 1-1

Round 23

October 3: Bodø/Glimt - Viking 2-2
:Hamarkameratene - Rosenborg 2-0
:Lyn Oslo - Fredrikstad 2-2
:Odd Grenland - Vålerenga 2-4
:Sogndal - Molde 2-1
:Tromsø - Brann 0-1
October 4: Stabæk - Lillestrøm 1-1

Round 24

October 16: Rosenborg - Stabæk 1-2

October 17: Fredrikstad - Brann 3-2
:Lillestrøm - Bodø/Glimt 0-0
:Molde - Hamarkameratene 0-0
:Viking - Lyn Oslo 0-0
:Vålerenga - Sogndal 0-0
October 18: Odd Grenland - Tromsø 3-1

Round 25

October 24: Bodø/Glimt - Rosenborg 0-1
:Brann - Viking 1-0
:Fredrikstad - Tromsø 1-0
:Hamarkameratene - Vålerenga 0-1
:Lyn Oslo - Lillestrøm 1-1
:Sogndal - Odd Grenland 4-2
:Stabæk - Molde 1-3


Round 26

October 30: Lillestrøm - Brann 2-2
:Molde - Bodø/Glimt 3-0
:Odd Grenland - Hamarkameratene 2-2
:Rosenborg - Lyn Oslo 4-1
:Tromsø - Sogndal 3-1
:Viking - Fredrikstad 5-2
:Vålerenga - Stabæk 3-0


Final Table

Pl: Place |G: Games played| W: Games won| D: Games draw| L: Games lost| P: Points|
Pl Team G W D L Goals P
1 Rosenborgmarker 26 14 6 6 52-34 48 UEFA Champions League, Royal League
2 Vålerenga 26 13 9 4 40-22 48 UEFA Champions League, Royal League
3 Brann 26 12 4 10 46-40 40 UEFA Cup (Cup winner), Royal League
4 Tromsø 26 12 4 10 38-32 40 UEFA Cup, Royal League
5 Hamarkameratene 26 10 8 8 34-33 38
6 F.C. Lyn Oslo 26 9 10 7 30-31 37
7 Lillestrøm 26 8 11 7 45-33 35
8 Odd Grenland 26 9 8 9 47-44 35
9 Viking 26 7 12 7 31-33 33 UEFA Cup (Fair Play)
10 Fredrikstad 26 9 5 12 42-54 32
11 Molde 26 7 10 9 34-37 31
12 Bodø/Glimt 26 7 6 13 28-41 27 (Play-off)
13 Stabæk 26 7 6 13 25-40 27 (Relegated)
14 Sogndal 26 5 7 14 39-57 22 (Relegated)


Top scorers

19 goals: Frode Johnsen, Rosenborg

15 goals: Alexander Ødegaard, Sogndal

14 goals: Arild Sundgot, Lillestrøm
:Olivier Occean, Odd Grenland


13 goals: Raymond Kvisvik, Brann
:Robbie Winters, Brann


12 goals: Gylfi Einarsson, Lillestrøm

11 goals: Markus Ringberg, Fredrikstad
:Ole Martin Årst, Tromsø


First division

Round 1

April 12: Aalesund - Haugesund 3-2
:Vard Haugesund - Tromsdalen 1-1
:Sandefjord - Hødd 3-1
:Bryne - Mandalskameratene 0-1
:Start - Pors Grenland 4-0
:Hønefoss - Strømsgodset 0-1
:Kongsvinger - Skeid 2-0
:Moss - Raufoss 0-0


Round 2

April 18: Skeid - Aalesund 4-1
:Strømsgodset - Kongsvinger 1-1
:Pors Grenland - Hønefoss 4-3
:Mandalskameratene - Start 1-4
:Hødd - Bryne 0-0
:Tromsdalen - Sandefjord 1-2
:Raufoss - Vard Haugesund 0-1
:Haugesund - Moss 2-4


Round 3

April 25: Aalesund - Strømsgodset 3-0
:Haugesund - Skeid 3-4
:Sandefjord - Raufoss 3-0
:Bryne - Tromsdalen 6-1
:Start - Hødd 4-1
:Hønefoss - Mandalskameratene 0-2
:Kongsvinger - Pors Grenland 2-0
:Moss - Vard Haugesund 2-1


Round 4

May 2: Strømsgodset - Haugesund 1-1
:Pors Grenland - Aalesund 1-2
:Mandalskameratene - Kongsvinger 0-3
:Hødd - Hønefoss 2-1
:Tromsdalen - Start 0-1
:Raufoss - Bryne 1-4
:Vard Haugesund - Sandefjord 1-1
:Skeid - Moss 0-4


Round 5

May 9: Aalesund - Mandalskameratene 5-2
:Haugesund - Pors Grenland 1-0
:Skeid - Strømsgodset 3-4
:Bryne -Vard Haugesund 4-0
:Start - Raufoss 2-1
:Hønefoss - Tromsdalen 1-0
:Kongsvinger - Hødd 3-0
:Moss - Sandefjord 0-3


Round 6

May 16: Pors Grenland - Skeid 1-1
:Mandalskameratene - Haugesund 3-0
:Hødd - Aalesund 1-1
:Tromsdalen - Kongsvinger 0-4
:Raufoss - Hønefoss 1-3
:Vard Haugesund - Start 0-3
:Sandefjord - Bryne 3-0
:Strømsgodset - Moss 1-1


Round 7

May 20: Aalesund - Tromsdalen 6-0
:Haugesund - Hødd 2-0
:Skeid - Mandalskameratene 2-2
:Strømsgodset - Pors Grenland 3-1
:Start - Sandefjord 3-0
:Hønefoss - Vard Haugesund 2-1
:Kongsvinger - Raufoss 0-1
:Moss - Bryne 2-4


Round 8

May 23: Mandalskameratene - Strømsgodset 1-0
:Hødd - Skeid 1-3
:Tromsdalen - Haugesund 3-1
:Raufoss - Aalesund 0-1
:Vard Haugesund - Kongsvinger 4-5
:Sandefjord - Hønefoss 1-1
:Bryne - Start 3-0
:Pors Grenland - Moss 2-4


Round 9

May 31: Aalesund - Vard Haugesund 4-0
:Haugesund - Raufoss 3-2
:Skeid - Tromsdalen 6-0
:Strømsgodset - Hødd 4-1
:Pors Grenland - Mandalskameratene 4-0
:Hønefoss - Bryne 3-1
:Kongsvinger - Sandefjord 0-0
:Moss - Start 0-1


Round 10

June 6: Hødd - Pors Grenland 3-1
:Tromsdalen - Strømsgodset 0-1
:Raufoss - Skeid 2-0
:Vard Haugesund - Haugesund 0-2
:Sandefjord - Aalesund 2-0
:Bryne - Kongsvinger 5-1
:Start - Hønefoss 2-0
:Mandalskameratene - Moss 5-1


Round 11

June 12: Kongsvinger - Start 0-2

June 13: Aalesund - Bryne 1-0
:Haugesund - Sandefjord 0-3
:Skeid - Vard Haugesund 2-2
:Strømsgodset - Raufoss 1-2
:Pors Grenland - Tromsdalen 3-0
:Mandalskameratene - Hødd 5-2
:Moss - Hønefoss 4-1


Round 12

June 16: Tromsdalen - Mandalskameratene 1-3
:Raufoss - Pors Grenland 1-1
:Vard Haugesund - Strømsgodset 0-3
:Sandefjord - Skeid 3-1
:Bryne - Haugesund 2-1
:Start - Aalesund 4-1
:Hønefoss - Kongsvinger 3-4
:Hødd - Moss 1-0


Round 13

June 20: Aalesund - Hønefoss 3-2
:Haugesund - Start 2-3
:Skeid - Bryne 4-2
:Strømsgodset - Sandefjord 2-1
:Pors Grenland - Vard Haugesund 5-2
:Mandalskameratene - Raufoss 1-1
:Hødd - Tromsdalen 7-1
:Moss - Kongsvinger 3-0


Round 14

June 27: Raufoss - Hødd 2-3
:Vard Haugesund - Mandalskameratene 2-1
:Sandefjord - Pors Grenland 2-0
:Bryne - Strømsgodset 0-0
:Start - Skeid 3-1
:Hønefoss - Haugesund 5-0
:Kongsvinger - Aalesund 0-1
:Moss - Tromsdalen 1-3


Round 15

July 4: Haugesund - Kongsvinger 0-0
:Skeid - Hønefoss 2-2
:Strømsgodset - Start 3-0
:Pors Grenland - Bryne 0-0
:Mandalskameratene - Sandefjord 3-2
:Hødd - Vard Haugesund 3-0
:Tromsdalen - Raufoss 1-1
:Aalesund - Moss 1-0


Round 16

July 11: Haugesund - Aalesund 0-1
:Tromsdalen - Vard Haugesund 2-3
:Hødd - Sandefjord 0-3
:Mandalskameratene - Bryne 0-3
:Pors Grenland - Start 1-1
:Strømsgodset - Hønefoss 1-0
:Skeid - Kongsvinger 3-1
:Raufoss - Moss 3-0


Round 17

July 18: Aalesund - Skeid 3-0
:Kongsvinger - Strømsgodset 2-0
:Hønefoss - Pors Grenland 4-0
:Start - Mandalskameratene 0-0
:Bryne - Hødd 2-1
:Sandefjord - Tromsdalen 2-1
:Vard Haugesund - Raufoss 4-3
:Moss - Haugesund 2-3


Round 18

August 1: Strømsgodset - Aalesund 2-4
:Skeid - Haugesund 1-0
:Raufoss - Sandefjord 1-0
:Tromsdalen - Bryne 1-2
:Hødd - Start 1-5
:Mandalskameratene - Hønefoss 2-3
:Pors Grenland - Kongsvinger 3-0
:Vard Haugesund - Moss 1-4


Round 19

August 8: Haugesund - Strømsgodset 2-1
:Aalesund - Pors Grenland 6-0
:Kongsvinger - Mandalskameratene 2-1
:Hønefoss - Hødd 1-3
:Start - Tromsdalen 6-0
:Bryne - Raufoss 1-1
:Sandefjord - Vard Haugesund 9-1
:Moss - Skeid 4-0


Round 20

August 22: Mandalskameratene - Aalesund 3-2
:Pors Grenland - Haugesund 2-3
:Strømsgodset - Skeid 1-2
:Vard Haugesund - Bryne 2-0
:Raufoss - Start 1-3
:Tromsdalen - Hønefoss 0-2
:Hødd - Kongsvinger 3-2
:Sandefjord - Moss 1-0


Round 21

August 28: Aalesund - Hødd 1-2

August 29: Skeid - Pors Grenland 1-3
:Haugesund - Mandalskameratene 2-0
:Kongsvinger - Tromsdalen 3-2
:Hønefoss - Raufoss 0-1
:Start - Vard Haugesund 4-2
:Bryne - Sandefjord 1-1
:Moss - Strømsgodset 0-0


Round 22

September 5: Tromsdalen - Aalesund 3-1
:Mandalskameratene - Skeid 1-1
:Pors Grenland - Strømsgodset 4-3
:Vard Haugesund - Hønefoss 1-3
:Raufoss - Kongsvinger 3-4
:Bryne - Moss 4-2
September 15: Hødd - Haugesund 5-0
:Sandefjord - Start 0-1


Round 23

September 12: Strømsgodset - Mandalskameratene 0-0
:Skeid - Hødd 3-2
:Haugesund - Tromsdalen 3-0
:Aalesund - Raufoss 1-0
:Kongsvinger - Vard Haugesund 6-1
:Hønefoss - Sandefjord 3-2
:Start - Bryne 2-1
:Moss - Pors Grenland 2-2


Round 24

September 19: Vard Haugesund - Aalesund 1-2
:Raufoss - Haugesund 2-2
:Tromsdalen - Skeid 2-2
:Hødd - Strømsgodset 4-0
:Mandalskameratene - Pors Grenland 3-2
:Bryne - Hønefoss 2-2
:Sandefjord - Kongsvinger 1-1
:Start - Moss 2-0


Round 25

September 26: Pors Grenland - Hødd 4-3
:Strømsgodset - Tromsdalen 4-2
:Skeid - Raufoss 1-2
:Haugesund - Vard Haugesund 1-5
:Aalesund - Sandefjord 2-1
:Kongsvinger - Bryne 2-1
:Hønefoss - Start 4-3
:Moss - Mandalskameratene 0-0


Round 26

October 3: Bryne - Aalesund 1-4
:Sandefjord - Haugesund 1-2
:Vard Haugesund - Skeid 0-1
:Raufoss - Strømsgodset 1-0
:Tromsdalen - Pors Grenland 3-5
:Hødd - Mandalskameratene 4-0
:Start - Kongsvinger 0-1
:Hønefoss - Moss 2-4


Round 27

October 10: Mandalskameratene - Tromsdalen 3-0
:Pors Grenland - Raufoss 3-1
:Skeid - Sandefjord 1-2
:Kongsvinger - Hønefoss 0-0
:Moss - Hødd 1-2
October 20: Strømsgodset - Vard Haugesund 1-0
:Haugesund - Bryne 2-2
:Aalesund - Start 1-2


Round 28

October 17: Hønefoss - Aalesund 0-2
:Start - Haugesund 2-1
:Bryne - Skeid 0-4
:Sandefjord - Strømsgodset 5-1
:Vard Haugesund - Pors Grenland 0-2
:Raufoss - Mandalskameratene 5-2
:Tromsdalen - Hødd 0-2
:Kongsvinger - Moss 1-0


Round 29

October 24: Hødd - Raufoss 1-2
:Mandalskameratene - Vard Haugesund 3-2
:Pors Grenland - Sandefjord 1-1
:Strømsgodset - Bryne 2-2
:Skeid - Start 1-2
:Haugesund - Hønefoss 2-0
:Aalesund - Kongsvinger 3-1
:Tromsdalen - Moss 0-1


Round 30

October 31: Kongsvinger - Haugesund 2-1
:Hønefoss - Skeid 1-3
:Start - Strømsgodset 2-1
:Bryne - Pors Grenland 1-1
:Sandefjord - Mandalskameratene 2-3
:Vard Haugesund - Hødd 5-4
:Raufoss - Tromsdalen 1-1
:Moss - Aalesund 2-1


Final Table

Pl: Place |G: Games played| W: Games won| D: Games draw| L: Games lost| P: Points|
Pl Team G W D L Goals P
1 Start 30 24 2 4 71-28 74 (Promoted)
2 Aalesund 30 21 1 8 67-36 64 (Promoted)
3 Kongsvinger 30 16 5 9 53-42 53 (Play-off)
4 Sandefjord 30 15 6 9 60-32 51
5 Mandalskameratene 30 13 6 11 51-55 45
6 Hødd 30 14 2 14 63-59 44
7 Bryne 30 11 9 10 54-45 42
8 Skeid 30 12 6 12 57-56 42
9 Strømsgodset 30 11 7 12 42-45 40
10 Moss 30 11 5 14 48-47 38
11 Pors Grenland 30 11 7 12 56-60 38 (1
12 Hønefoss BK 30 11 4 15 52-54 37
13 Raufoss 30 10 7 13 42-47 37 (Relegated)
14 Haugesund 30 11 4 15 52-54 37 (Relegated)
15 Vard Haugesund 30 7 3 20 43-83 24 (Relegated)
16 Tromsdalen 30 3 4 23 29-84 13 (Relegated)
(1: Pors Grenland 2 points deducted for using ineligible players.

National Cup

First round

May 5: Kvik Halden - Groruddalen 4-0
:Østsiden - Sprint/Jeløy 0-0 (extra time), 4-2 on penalties
:Sarpsborg FK - Oslo Øst 3-1
:Selbak - Ørn-Horten 0-2
:Kolbotn - Kongsvinger 1-2
:Årvoll - Ullensaker/Kisa 0-1
:Kjelsås - Bærum 0-4
:Asker - Sparta Sarpsborg 2-3
:Lørenskog - St. Hanshaugen 2-1 (extra time)
:Skjetten - Grue 9-0
:Eidsvold Turn - Strømmen 3-1
:FF Lillehammer - Follo 1-1 (extra time), 11-10 on penalties
:Ringsaker - Nybergsund 1-3
:Elverum - Mercantile 1-2
:Gjøvik/Lyn - Brumunddal 2-4
:Vardal - Sogndal 0-5
:Notodden - Raufoss 1-5
:Mjøndalen - Strømsgodset 1-2
:Åssiden - Odd Grenland 1-6
:Eik-Tønsberg - Frigg Oslo 0-1
:Larvik Fotball - Drafn 1-0
:Borre - Moss 1-9
:Tollnes - Drøbak/Frogn 4-3
:Langesund/Stathelle - Lillestrøm 0-7
:Herkules - FK Tønsberg 1-2
:Skarphedin - Donn 1-0
:FK Arendal - Sandefjord Fotball 0-3
:Vindbjart - Pors Grenland 0-6
:Egersund - Stabæk 0-2
:Sandnes Ulf - Klepp 3-1
:Sola - Bryne 0-1
:Frøyland - Start 0-7
:Vidar - Ålgård 0-2
:Torvastad - Åsane 1-0
:Åkra - Brann 0-9
:Norheimsund - Fyllingen 1-0
:Solid - Haugesund 0-3
:Arna-Bjørnar - Viking 0-5
:Løv-Ham - Radøy/Manger 6-4 (extra time)
:Varegg - Hovding 1-3 aet
:Fana - Jotun Årdalstangen 7-3
:Askøy - Vard Haugesund 2-3
:Fjøra - Hønefoss BK 0-3
:Stryn - Hamarkameratene 0-1
:Spjelkavik - Hødd 0-9
:Volda - Kolstad 4-1
:Træff - Skeid 0-2
:Orkla - Strindheim 3-4
:Melhus - Aalesund 1-6
:Flå - Molde 0-4
:Byåsen - Steinkjer 5-2
:Nidelv - Mo 1-5
:Levanger - Verdal 3-0
:Rissa - Rosenborg 0-15
:Rørvik - Bodø/Glimt 0-8
:Harstad - Narvik FK 4-2
:Lofoten - Vesterålen 4-3 (extra time)
:Salangen - Lyn Oslo 1-7
:Skarp - Alta 4-4(extra time), 6-5 on penalties
:Senja - Tromsdalen 0-10
:Bossekop - Tromsø 0-8
May 6: Bøler - Fredrikstad 2-4
:Os - Vålerenga 2-3
:Eiger - Mandalskameratene 0-7


Second round

May 26: Brumunddal - Hamarkameratene 2-7
:Eidsvold Turn - Sogndal 1-3
:Harstad - Bodø/Glimt 0-7
:Levanger - Rosenborg 2-7
:FF Lillehammer - Lillestrøm 0-8
:Norheimsund - Brann 0-5
:Sarpsborg FK - Fredrikstad 2-8
:Skarp - Tromsø 0-6
:Skarphedin - Odd Grenland 0-2
:Torvastad - Viking 0-7
:Ullensaker/Kisa - Stabæk 2-3
:Østsiden - Lyn Oslo 1-2
:Bryne - Løv-Ham 4-0
:Frigg Oslo - Skjetten 2-0
:Hødd - Byåsen 5-3 (extra time)
:Hønefoss BK - Lørenskog 5-0
:Mandalskameratene - Larvik Fotball 5-0
:Mercantile - Moss 2-3
:Mo - Strømsgodset 2-0
:Nybergsund - Kongsvinger 1-3
:Pors Grenland - Kvik Halden 0-0 (extra time), 4-5 on penalties
:Raufoss - Bærum 3-4
:Skeid - FK Tønsberg 3-1
:Start - Tollnes 6-0
:Strindheim - Fana 5-2 aet
:Vard Haugesund - Sandnes Ulf 2-1 (extra time)
:Ørn-Horten - Sandefjord Fotball 2-4
:Aalesund - Hovding 5-1
:Ålgård - Haugesund 1-2
May 27: Volda - Molde 0-5
:Tromsdalen - Lofoten 0-1
May 28: Sparta Sarpsborg - Vålerenga 0-2

Third round

June 3: Strindheim - Rosenborg 1-6
:Lofoten - Bodø/Glimt 0-7
June 9: Moss - Fredrikstad 1-1 (extra time), 5-3 on penalties
:Lyn Oslo - Frigg Oslo 3-2
:Bærum - Vålerenga 3-2
:Kongsvinger - Aalesund 2-2 (extra time), 3-0 on penalties
:Hamarkameratene - Skeid 4-3 aet
:Sandefjord Fotball - Start 1-1 (extra time), 5-4 on penalties
:Viking - Bryne 1-2
:Haugesund - Odd Grenland 5-3 (extra time)
:Brann - Hødd 6-0
:Sogndal - Mandalskameratene 1-2
:Molde - Vard Haugesund 1-2 (extra time)
:Mo - Tromsø 0-2
June 10: Kvik Halden - Stabæk 1-4
:Lillestrøm - Hønefoss BK 2-0


Fourth round

June 23: Kongsvinger - Sandefjord Fotball 0-3
:Mandalskameratene - Hamarkameratene 0-2
:Bryne - Bærum 2-1
:Tromsø - Lillestrøm 1-1(extra time), 3-5 on penalties
:Haugesund - Rosenborg 1-2
:Stabæk - Moss 3-1
June 24: Bodø/Glimt - Brann 3-3 (extra time), 5-6 on penalties
:Vard Haugesund - Lyn Oslo 0-5


Quarterfinal

August 14: Lillestrøm - Rosenborg 3-2
:Lyn Oslo - Hamarkameratene 3-1
August 15: Brann - Bryne 3-2
:Sandefjord Fotball - Stabæk 3-4


Semifinal

September 22: Stabæk - Brann 1-3 (extra time)

September 23: Lyn Oslo - Lillestrøm 1-0

Final

November 7: Brann - Lyn Oslo 4-1

European Cups 2004/05

Norwegian representatives:Rosenborg (UEFA Champions League)

Bodø/Glimt (UEFA Cup, cup loser)

Stabæk (UEFA Cup)

Odd Grenland (UEFA Cup)

Champions League

Second preliminary round

July 28: Rosenborg - Sheriff Tiraspol (Moldovamarker) 2-1

August 4: Sheriff Tiraspol - Rosenborg 0-2 (agg. 1-4)

Third preliminary round

August 11: Rosenborg - Maccabi Haifa (Israelmarker) 2-1

August 24: Maccabi Haifa - Rosenborg 2-3 (extra time) (agg. 3-5)

Champions League, group E

September 14: Panathinaikos (Greecemarker) - Rosenborg 2-1

September 29: Rosenborg - Arsenal (Englandmarker) 1-1

October 20: Rosenborg - PSV Eindhoven (Netherlandsmarker) 1-2

November 2: PSV Eindhoven - Rosenborg 1-0

November 24: Rosenborg - Panathinaikos 2-2

December 7: Arsenal - Rosenborg 5-1

Pl: Place |G: Games played| W: Games won| D: Games draw| L: Games lost| P: Points|
Pl Team G W D L Goals P
1 Arsenal 6 2 4 0 11-6 10
2 PSV Eindhoven 6 3 1 2 6-7 10
3 Panathinaikos 6 2 3 1 11-8 9
4 Rosenborg 6 0 2 4 6-13 2


UEFA Cup

Second preliminary round

August 12: Bodø/Glimt - Levadia Tallinn (Estoniamarker) 2-1

Odd Grenland - Ekranas Panevezys (Lithuaniamarker) 3-1


Stabæk - Haka Valkeakoski (Finlandmarker) 3-1


August 26: Ekranas Panevezys - Odd Grenland 2-1 (agg. 3-4)

Haka Valkeakoski - Stabæk 1-3 (agg. 2-6)


Levadia Tallinn - Bodø/Glimt 2-1 aet (agg. 3-3, 7-8 on penalties)


First round

September 16: Bodø/Glimt - Besiktas (Turkeymarker) 1-1

Odd Grenland - Feyenoord (Netherlandsmarker) 0-1


Sochaux (Francemarker) - Stabæk 4-0


September 30: Besiktas - Bodø/Glimt 1-0 (agg. 2-1)

Feyenoord - Odd Grenland 4-1 (agg. 5-1)


Stabæk - Sochaux 0-5 (agg. 0-9)


Intertoto Cup

No Norwegian representative this season.

Toppserien (Women Premier Division)

Round 1

April 17: Klepp - Fløya 3-0
Medkila - Arna-Bjørnar 0-5
Røa - Kolbotn 0-1
Sandviken - Asker 0-3
Trondheims/Ørn - Team Strømmen 2-1


Round 2

April 24: Arna-Bjørnar - Klepp 2–3
Kolbotn - Sandviken 1-1
Team Strømmen - Røa 0-1
April 27: Asker - Medkila 5-0
April 28: Fløya - Trondheims/Ørn 0-4


Round 3

May 1: Arna-Bjørnar - Asker 0-5
Medkila - Kolbotn 1-6
Røa - Fløya 2-1
Sandviken - Team Strømmen 3-3
Trondheims/Ørn - Klepp 2–0


Round 4

May 8: Fløya - Sandviken 5-0
Klepp - Asker 0-0
Kolbotn - Arna-Bjørnar 6-1
Team Strømmen - Medkila 2-0
Trondheims/Ørn - Røa 3-0


Round 5

May 15: Arna-Bjørnar - Team Strømmen 0-6
Asker - Kolbotn 0-2
Røa - Klepp 2–0
Sandviken - Trondheims/Ørn 0-2
May 16: Medkila - Fløya 0-1


Round 6

June 5: Fløya - Arna-Bjørnar 2-0
Klepp - Kolbotn 4-6
Røa - Sandviken 4-0
Team Strømmen - Asker 1-3
Trondheims/Ørn - Medkila 3-1


Round 7

June 12: Arna-Bjørnar - Trondheims/Ørn 1-2
Asker - Fløya 2-2
Kolbotn - Team Strømmen 2-3
Medkila - Røa 1-5
Sandviken - Klepp 2–1


Round 8

June 19: Fløya - Kolbotn 7-0
Klepp - Team Strømmen 3-1
Røa - Arna-Bjørnar 2-1
Sandviken - Medkila 1-1
Trondheims/Ørn - Asker 2-2


Round 9

June 26: Arna-Bjørnar - Sandviken 3-5
Asker - Røa 0-0
Kolbotn - Trondheims/Ørn 2-4
Medkila - Klepp 2–1
Team Strømmen - Fløya 1-5


Round 10

July 3: Arna-Bjørnar - Medkila 6-0
Asker - Sandviken 2-1
Fløya - Klepp 4–0
Kolbotn - Røa 0-2
Team Strømmen - Trondheims/Ørn 2-2


Round 11

August 7: Klepp - Arna-Bjørnar 3-0
Røa - Team Strømmen 1-0
Sandviken - Kolbotn 1-3
Trondheims/Ørn - Fløya 1-1
August 24: Medkila - Asker 0-5


Round 12

August 14: Asker - Arna-Bjørnar 3-2
Fløya - Røa 0-2
Kolbotn - Medkila 10-0
August 15: Klepp - Trondheims/Ørn 2-2
Team Strømmen - Sandviken 3-0


Round 13

August 21: Arna-Bjørnar - Kolbotn 3-2
Asker - Klepp 3–2
Medkila - Team Strømmen 4-2
Røa - Trondheims/Ørn 2-0
Sandviken - Fløya 1-1


Round 14

September 11: Fløya - Medkila 5-1
Team Strømmen - Arna-Bjørnar 2-0
Kolbotn - Asker 5-0
Trondheims/Ørn - Sandviken 7-1
Klepp - Røa 0-5


Round 15

September 18: Asker - Team Strømmen 3-0
Arna-Bjørnar - Fløya 3-1
Sandviken - Røa 2-2
Kolbotn - Klepp 3–0
October 5: Medkila - Trondheims/Ørn 1-2


Round 16

October 9: Fløya - Asker 2-0
Klepp - Sandviken 0-1
Røa - Medkila 2-0
Team Strømmen - Kolbotn 3-1
Trondheims/Ørn - Arna-Bjørnar 4-1


Round 17

October 23: Arna-Bjørnar - Røa 0-5
Asker - Trondheims/Ørn 1-2
Kolbotn - Fløya 1-2
Medkila - Sandviken 0-1
Team Strømmen - Klepp 5–1


Round 18

October 30: Fløya - Team Strømmen 8-1
Sandviken - Arna-Bjørnar 3-3
Røa - Asker 2-0
Trondheims/Ørn - Kolbotn 2-0
Klepp - Medkila 3-0


Final Table

1. Røa 18 14 2 2 39- 9 44 UEFA Cup
2. Trondheims/Ørn 18 13 4 1 46-18 43
3. Fløya 18 10 3 5 47-22 33
4. Asker 18 9 4 5 37-23 31
5. Kolbotn 18 9 1 8 51-34 28
6. Team Strømmen 18 7 2 9 36-39 23
7. Sandviken 18 4 6 8 23-44 18
8. Klepp 18 5 2 11 26-40 17
---------------------------------------
9. Arna-Bjørnar 18 4 1 13 31-54 13 Relegated
10.Medkila 18 2 1 15 12-65 7 Relegated


Women First Division

Round 1

April 24: Bamble - Larvik 3-1
April 25: Haugar - Byåsen 2-4
Fart - Fortuna 3-1
April 28: Kattem - Liungen 2-0
May 5: Skeid - Amazon Grimstad 1-4


Round 2

May 1: Larvik - Fart 6-1
May 2: Byåsen - Bamble 1-2
Liungen - Haugar 2-0
Amazon Grimstad - Kattem 1-1
Fortuna - Skeid 1-0


Round 3

May 8: Haugar - Amazon Grimstad 1-3
Bamble - Liungen 0-3
Fart - Byåsen 3-2
Fortuna - Larvik 3-4
Kattem - Skeid 5-1


Round 4

May 15: Byåsen - Fortuna 6-9
Liungen - Fart 3-2
Amazon Grimstad - Bamble 6-1
Skeid - Larvik 0-7
Kattem - Haugar 3-1


Round 5

June 5: Fart - Amazon Grimstad 1-2
Fortuna - Liungen 2-6
June 6: Bamble - Kattem 1-5
Haugar - Skeid 1-3
Larvik - Byåsen 5-3


Round 6

June 12: Liungen - Larvik 4-2
Kattem - Fart 3-0
Haugar - Bamble 1-3
Skeid - Byåsen 3-4
June 13: Amazon Grimstad - Fortuna 3-2


Round 7

June 19: Larvik - Amazon Grimstad 1-4
Byåsen - Liungen 0-6
Fortuna - Kattem 2-1
Bamble - Skeid 6-2
June 20: Fart - Haugar 2-0


Round 8

June 26: Amazon Grimstad - Byåsen 3-4
Bamble - Fart 2-5
Skeid - Liungen 4-11
June 27: Kattem - Larvik 2-0
Haugar - Fortuna 0-2


Round 9

July 3: Liungen - Amazon Grimstad 5-1
Larvik - Haugar 2-1
Byåsen - Kattem 3-5
Fart - Skeid 2-1
July 4: Fortuna - Bamble 1-6


Round 10

July 31: Fortuna - Fart 3-1
Amazon Grimstad - Skeid 3-1
August 1: Byåsen - Haugar 2-2
Larvik - Bamble 2-1
August 18: Liungen - Kattem 1-1


Round 11

August 7: Fart - Larvik 1-2
Bamble - Byåsen 8-2
Kattem - Amazon Grimstad 1-0
Skeid - Fortuna 0-2
August 8: Haugar - Liungen 3-3


Round 12

August 14: Amazon Grimstad - Haugar 1-1
Liungen - Bamble 8-0
Byåsen - Fart 0-1
Larvik - Fortuna 4-2
August 15: Skeid - Kattem 1-2


Round 13

August 21: Fortuna - Byåsen 1-4
Fart - Liungen 2-3
Bamble - Amazon Grimstad 0-5
Larvik - Skeid 6-0
August 22: Haugar - Kattem 3-4


Round 14

September 4: Amazon Grimstad - Fart 3-0
September 5: Liungen - Fortuna 7-1
Byåsen - Larvik 1-5
Kattem - Bamble 3-1
Skeid - Haugar 2-0


Round 15

September 11: Larvik - Liungen 1-4
Fortuna - Amazon Grimstad 4-2
Fart - Kattem 1-9
Bamble - Haugar 5-1
Byåsen - Skeid 3-4


Round 16

September 18: Liungen - Byåsen 5-6
Skeid - Bamble 5-0
September 19: Haugar - Fart 2-2
Kattem - Fortuna 7-1
September 29: Amazon Grimstad - Larvik 1-1


Round 17

September 25: Byåsen - Amazon Grimstad 0-3
Liungen - Skeid 7-0
September 26: Larvik - Kattem 1-5
Fortuna - Haugar 5-3
Fart - Bamble 2-3


Round 18

October 2: Amazon Grimstad - Liungen 2-0
Bamble - Fortuna 0-7
Haugar - Larvik 2-2
Kattem - Byåsen 3-2
Skeid - Fart 1-5


Final Table

1. Kattem 18 15 2 1 62-20 47 Promoted
2. Liungen 18 13 2 3 78-29 41 Promoted
---------------------------------------
3. Amazon Grimstad 18 11 3 4 47-25 36
4. Larvik 18 10 2 6 52-38 32
5. Fortuna 18 9 0 9 49-57 27
6. Bamble 18 8 0 10 42-60 24
7. Fart 18 7 1 10 34-46 22
8. Byåsen 18 5 1 12 47-70 16
---------------------------------------
9. Skeid 18 4 0 14 29-69 12 Relegated
10.Haugar 18 0 5 13 24-50 5 Relegated


Women European Cup 2004/05

Norwegian Representatives

Women UEFA Cup, Group B4

September 14: Trondheims/Ørn - Alma KTZH (Kazhakstanmarker) 3-0
September 16: Trondheims/Ørn - Energy Voronezh (Russiamarker) 1-1
September 18: Brøndby (Denmarkmarker) - Trondheims/Ørn 0-2


Final Table, UEFA Cup Group B4

1. SK Trondheims/Ørn 3 2 1 0 6- 1 7
2. FC Energy Voronezh 3 1 2 0 6- 3 5
3. Brøndby IF 3 1 1 1 3- 3 4
4. Alma KTZH 3 0 0 3 1- 9 0


Quarterfinal

October 27: Babruyshanka (Bulgariamarker) - Trondheims/Ørn 0-4
November 6: Trondheims/Ørn - Babruyshanka 2-1 (agg. 6-1)


Semifinal

April 9: Turbine Potsdam (Germanymarker) - Trondheims/Ørn 4-0
April 16: Trondheims/Ørn - Turbine Potsdam 1-3 (agg. 1-7)


National team

Men

Date Venue Opponent Res.* Comp. Norwegian goalscorers
January 22 Hong Kongmarker 3 - 0 F Frode Johnsen, Håvard Flo (2)
January 25 Hong Kongmarker 3 - 1 F Harald Martin Brattbakk, Frode Johnsen, Magne Hoseth
January 28 Singaporemarker 5 - 2 F Anders Stadheim, Alexander Aas, Håvard Flo (2), Harald Martin Brattbakk
February 18 Belfastmarker 4 - 1 F Morten Gamst Pedersen (2), Steffen Iversen, Own Goal
March 31 Beogradmarker 1 - 0 F Martin Andresen
April 28 Oslomarker 3 - 2 F Martin Andresen, Sigurd Rushfeldt, Jan Gunnar Solli
May 27 Oslomarker 0 - 0 F
August 18 Oslomarker 2 - 2 F Frode Johnsen, Vidar Riseth
September 4 Palermomarker 1 - 2 WCQ John Carew
September 8 Oslomarker 1 - 1 WCQ Vidar Riseth
October 9 Glasgowmarker 1 - 0 WCQ Steffen Iversen
October 13 Oslomarker 3 - 0 WCQ John Carew, Morten Gamst Pedersen, Alexander Ødegaard
November 16 Londonmarker 2 - 2 F Steffen Iversen, Morten Gamst Pedersen


Note: Norway's goals first

Explanation:

Women

March 7: Belgiummarker - Norwaymarker 1-6 European Championship qualifier

March 14: Norwaymarker - Finlandmarker 4-1, friendly

March 16: Norwaymarker - Italymarker 3-0, friendly

March 18: Norwaymarker - Chinamarker 0-0, friendly

March 20: Norwaymarker - USAmarker 1-4, friendly

May 22: Netherlandsmarker - Norwaymarker 0-2, European Championship qualifier

May 27: Denmarkmarker - Norwaymarker 2-1, European Championship qualifier

July 21: Germanymarker - Norwaymarker 0-1, friendly

July 24: Swedenmarker - Norwaymarker 0-4, friendly

September 4: Norwaymarker - Italymarker 3-1, friendly

October 2: Norwaymarker - Spainmarker 2-0, European Championship qualifier

November 10: Icelandmarker - Norwaymarker 2-7, European Championship play-off

November 13: Norwaymarker - Icelandmarker 2-1, European Championship play-off


Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message