The Full Wiki

More info on Canoe-Kayak at the 2006 Asian Games

Canoe-Kayak at the 2006 Asian Games: Map

Advertisements
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

Canoe and Kayak were be held at the 2006 Asian Gamesmarker in Dohamarker, Qatarmarker from December 10 to December 13. Men's and women's competition were held in Kayak and men's competition in Canoe with all events having taken place at the West Bay Lagoon.

Medal summary

Medal winners

Men's C1 500m Yang Wenjun Zhomart Satubaldin Vadim Menkov
Men's C1 1000m Vadim Menkov Yevgeniy Bezhnar Taito Ambo
Men's C2 500m
Alexandr Dyadchuk
Kaissar Nurmaganbetov


Wang Bing
Yang Wenjun


Maksim Kiryanov
Rustam Mirzadiyarov

Men's C2 1000m
Huang Shaokun
Ma Xiaojie


Gerasim Kochnev
Serik Mirbekov


Taito Ambo
Kosuke Fujii

Men's K1 500m Liu Haitao Sergey Borzov Alexandr Yemelyanov
Men's K1 1000m Liu Haitao Aleksey Babadjanov Moon Chul-Wook
Men's K2 500m
Dmitriy Kaltenberger
Dmitriy Torlopov


Aleksey Babadjanov
Sergey Borzov


Li Zhen
Zhou Peng

Men's K2 1000m
Li Zhen
Lin Miao


Reza Raeisi
Abbas Sayyadi


Yevgeni Alekseyev
Alexey Podoinikov

Women's K1 500m Yulia Borzova Hongyan Zhong Natalya Sergeyeva
Women's K2 500m
Yu Lamei
Zhu Minyuan


Shinobu Kitamoto
Mikiko Takeya


Lee Ae-Yeon
Lee Sun-Ja



Medal table

1 6 2 1 9
2 2 4 2 8
3 2 2 3 7
4 0 1 2 3
5 0 1 0 1
6 0 0 2 2


Men

Canoe

C1 500 Meters

December 13 - Heat 1
Athlete NOC Time
Kosuke Fujii 2:08.385
Tran Duc The 2:19.429
Lee Seoung-Woo 2:19.861
Yang Wenjun 2:20.221
Ankit Pachori 2:21.421
Roinadi Roinadi 2:27.769


December 13 - Heat 2
Athlete NOC Time
Vadim Menkov 2:16.453
Shahou Naseri 2:18.225
Zhomart Satubaldin 2:21.357
Norwell Cajes 2:26.041


December 13 - Semifinal
Athlete NOC Time
Zhomart Satubaldin 2:09.843
Shahou Naseri 2:11.707
Lee Seoung-Woo 2:11.711
Yang Wenjun 2:12.227
Norwell Cajes 2:16.791
Tran Duc The 2:18.811


December 14 - Final
Athlete NOC Time
Yang Wenjun 1:55.009
Zhomart Satubaldin 1:59.849
Vadim Menkov 2:01.321
Lee Seoung-Woo 2:02.265
Kosuke Fujii 2:06.469
Shahou Naseri 2:17.109


C1 1000 Meters

December 10 - Heat 1
Athlete NOC Time
Vadim Menkov 4:47.869
Taito Ambo 4:50.524
Asnawir Asnawir 5:01.176
Nguyen Duc Canh 5:09.173
Dany Funelas 5:21.952


December 10 - Heat 2
Athlete NOC Time
Yang Wenjun 4:46.345
Yevgeniy Bezhnar 4:49.829
An Hyun-Jin 4:56.385
Shahou Naseri 4:57.421
Amarjeet Singh 4:58.157


December 10 - Semifinal
Athlete NOC Time
Shahou Naseri 4:31.486
Yevgeniy Bezhnar 4:32.612
Taito Ambo 4:33.404
An Hyun-Jin 4:36.972
Asnawir Asnawir 4:37.440
Nguyen Duc Canh 4:38.544


December 11 - Final
Athlete NOC Time
Vadim Menkov 4:57.815
Yevgeniy Bezhnar 4:58.571
Taito Ambo 5:08.833
An Hyun-Jin 5:11.799
Wang Wenjun 5:20.247
Shahou Naseri 5:57.471


C2 500 Meters

December 13 - Heat 1
Athletes NOC Time
Alexandr Dyadchuk / Kaissar Nurmaganbetov 1:52.747
Omid Khoshkhooi / Sirvan Ahmadi 1:56.759
Asnawir Asnawir / Roinadi Roinadi 1:57.127
Taito Ambo / Kosuke Fujii 1:57.783
Tran Van Long / Huang Hong Anh 2:01.207


December 13 - Heat 2
Athletes NOC Time
Sawlabow Sawlabow / Sanjit Singh Maisanam 1:59.644
Rustam Mirzadiyarov / Maksim Kiryanov 2:04.608
John Oliver Victorio / Dany Funelas 2:10.800
Wang Bing / Yang Wenjun 2:12.810


December 13 - Semifinal
Athletes NOC Time
Taito Ambo / Kosuke Fujii 1:58.400
Rustam Mirzadiyarov / Maksim Kiryanov 1:58.856
Wang Bing / Yang Wenjun 1:59.004
Asnawir Asnawir / Roinadi Roinadi 1:59.460
Omid Khoshkhooi / Sirvan Ahmadi 1:59.712
John Oliver Victorio / Dany Funelas 2:17.136


December 14 - Final
Athletes NOC Time
Alexandr Dyadchuk / Kaissar Nurmaganbetov 1:45.801
Wang Bing / Yang Wenjun 1:46.341
Rustam Mirzadiyarov / Maksim Kiryanov 1:47.537
Asnawir Asnawir / Roinadi Roinadi 1:49.317
Taito Ambo / Kosuke Fujii 1:55.281
Sawlabow Sawlabow / Sanjit Singh Maisanam 2:02.597


C2 1000 Meters

December 10 - Heat 1
Athletes NOC Time
Taito Ambo / Kosuke Fujii 4:18.451
Omid Khoshkhooi / Sirvan Ahmadi 4:34.671
Kaissar Nurmaganbetov / Alexandr Dyadchuk 4:44.207
Sawlabow Sawlabow / Sanjit Singh Maisanam 4:47.359


December 10 - Heat 2
Athletes NOC Time
Gerasim Kochnev / Serik Mirbekov 4:16.938
Ma Xiaojie / Huang Shaokun 4:18.482
Asnawir Asnawir / Roinadi Roinadi 4:20.366
Hoang Hong Anh / Tran Van Long 4:37.762


December 10 - Semifinal
Athletes NOC Time
Hoang Hong Anh / Tran Van Long 4:03.178
Kaissar Nurmaganbetov / Alexandr Dyadchuk 4:03.746
Asnawir Asnawir / Roinadi Roinadi 4:04.470
Ma Xiaojie / Huang Shaokun 4:04.830
Omid Khoshkhooi / Sirvan Ahmadi 4:06.354
Sawlabow Sawlabow / Sanjit Singh Maisanam 4:45.238


December 11 - Final
Athletes NOC Time
Ma Xiaojie / Huang Shaokun 4:22.003
Gerasim Kochnev / Serik Mirbekov 4:25.511
Taito Ambo / Kosuke Fujii 4:25.863
Asnawir Asnawir / Roinadi Roinadi 4:25.875
Hoang Hong Anh / Tran Van Long 4:50.331
Kaissar Nurmaganbetov / Alexandr Dyadchuk 5:04.471


Kayak

K1 500 Meters

December 13 - Heat 1
Athlete NOC Time
Alexandr Yemelyanov 1:54.795
Reza Raeisi 2:06.331
Kuat Kuat 2:08.343
Tse Chor Yin 2:13.235
Luo Kwok Hei 2:16.415
Tuvshintur Enkhtur DNS


December 13 - Heat 2
Athlete NOC Time
Sergey Borzov 1:55.921
Masashi Saiki 2:04.321
Marvin Amposta 2:06.597
Ali Ali 2:10.409
Saeed Al-Mosallam DNS


December 13 - Heat 3
Athlete NOC Time
Aleksandr Stepanov 1:58.295
Nam Sung-Ho 1:58.515
Liu Haitao 1:58.875
Tran Huu Tri 2:01.339
Digvijay Singh Negi 2:03.399


December 13 - Semifinal
Athlete NOC Time
Liu Haitao 1:53.650
Masashi Saiki 1:55.934
Nam Sung-Ho 1:56.526
Reza Raeisi 2:00.050
Marvin Amposta 2:01.030
Kuat Kuat 2:07.566


December 14 - Final
Athlete NOC Time
Liu Haitao 1:48.571
Sergey Borzov 1:49.427
Alexandr Yemelyanov 1:49.867
Nam Sung-Ho 1:49.999
Masashi Saiki 1:54.815
Aleksandr Stepanov 1:57.031


K1 1000 Meters

December 10 - Heat 1
Athlete NOC Time
Chingching Singh Arambam 4:30.938
Lou Kuok Hei 4:46.558
Alexandr Yemelyanov 4:47.838
Lo Ho Yin 4:52.018
Tuvshintur Enkhtur DNS


December 10 - Heat 2
Athlete NOC Time
Yaser Hedayati 4:17.899
Masashi Saiki 4:18.847
Moon Chul-Wook 4:20.359
Marvin Amposta 4:21.139
Silo Silo 4:38.787
Mohammed Al-Badr DNS


December 10 - Heat 3
Athlete NOC Time
Liu Haitao 4:12.770
Aleksey Babadjanov 4:19.758
Tran Huu Tri 4:29.914
Aleksandr Stepanov 4:33.378
Ali Ali 4:36.942


December 10 - Semifinal
Athlete NOC Time
Alexandr Yemelyanov 3:59.067
Aleksey Babadjanov 4:03.083
Moon Chul-Wook 4:04.031
Masashi Saiki 4:04.059
Tran Huu Tri 4:15.851
Lou Kwok Hei 4:49.027


December 11 - Final
Athlete NOC Time
Liu Haitao 4:25.136
Aleksey Babadjanov 4:27.776
Moon Chul-Wook 4:30.796
Alexandr Yemelyanov 4:33.824
Yaser Hedayati 4:43.884
Chingching Singh Arambam 5:13.110


K2 500 Meters

December 13 - Heat 1
Athletes NOC Time
Dmitriy Torlopov / Dmitriy Kaltenberger 1:44.092
Ilia Algin / Aleksandr Parol 1:49.808
Chingching Singh Arambam / Digvijay Singh Negi 1:56.476
Tse Chor Yin / Lo Ho Yin 1:58.380
Nodirjon Safarov / Zohirjon Nabiev 2:08.632


December 13 - Heat 2
Athletes NOC Time
Li Zhen / Zhou Peng 1:48.137
Nguyen Van Chi / Dang Van Thang 1:55.433
Jo Hyun-Goo / Lee Seoung-Min 1:56.237
Chao Man Kit / Leong Lap Chong 2:02.189
Saeed Al-Mosallam / Mohammed Al-Badr DNS


December 13 - Heat 3
Athletes NOC Time
Sergey Borzov / Aleksey Babadjanov 1:41.512
Yaser Hedayati / Mohsen Milad 1:44.396
Momotaro Matsushita / Naoki Onoto 1:44.804
Silo Silo / Sayadin Sayadin 1:47.508


December 13 - Semifinal
Athletes NOC Time
Momotaro Matsushita / Naoki Onoto 1:45.547
Yaser Hedayati / Mohsen Milad 1:46.355
Jo Hyun-Goo / Lee Seoung-Min 1:47.171
Ilia Algin / Aleksandr Parol 1:48.351
Nguyen Van Chi / Dang Van Thang 1:50.155
Chingching Singh Arambam / Digvijay Singh Negi 1:53.403


December 14 - Final
Athletes NOC Time
Dmitriy Torlopov / Dmitriy Kaltenberger 1:36.390
Sergey Borzov / Aleksey Babadjanov 1:37.202
Li Zhen / Zhou Peng 1:37.594
Momotaro Matsushita / Naoki Onoto 1:38.314
Jo Hyun-Goo / Lee Seoung-Min 1:40.406
Yaser Hedayati / Mohsen Milad 1:41.182


K2 1000 Meters

December 10 - Heat 1
Athletes NOC Time
Aleksandr Gurkin / Aleksey Nikolaev 4:04.510
Digvijay Singh Negi / Chingching Singh Arambam 4:07.210
Yevgeni Alekseyev / Alexey Podoinikov 4:08.626
Leong Lap Chong / Chao Man Kit 4:36.950
Nodirjon Safarov / Zohirjon Nabiev 4:50.478


December 10 - Heat 2
Athletes NOC Time
Li Zhen / Lin Miao 3:49.129
Naoki Onoto / Momotaro Matsushita 3:54.113
Kuat Kuat / Sayadin Sayadin 3:56.417
Nguyen Van Chi / Dang Van Thang 4:04.161
Tse Chor Yin / Lo Ho Yin 4:33.205


December 10 - Heat 3
Athletes NOC Time
Sergey Borzov / Aleksey Babadjanov 3:47.912
Abbas Sayyadi / Reza Raeisi 3:52.036
Nam Sung-Ho / Kim Sun-Bok 4:02.528
Saeed Al-Mosallam / Mohammed Al-Badr DNS


December 10 - Semifinal
Athletes NOC Time
Yevgeni Alekseyev / Alexey Podoinikov 3:34.995
Abbas Sayyadi / Reza Raeisi 3:37.831
Nam Sung Ho / Kim Sun Bok 3:39.543
Kuat Kuat / Sayadin Sayadin 3:43.883
Naoki Onoto / Momotaro Matsushita 3:48.051
Digvijay Singh Negi / Chingching Singh Arambam 4:13.703


December 11 - Final
Athletes NOC Time
Li Zhen / Lin Miao 3:56.423
Abbas Sayyadi / Reza Raeisi 3:58.491
Yevgeni Alekseyev / Alexey Podoinikov 3:59.343
Sergey Borzov / Aleksey Babadjanov 4:05.855
Aleksandr Gurkin / Aleksey Nikolaev 4:06.071
Nam Sung Ho / Kim Sun Bok 4:11.715


Women

Kayak

K1 500 Meters

December 13 - Heat 1
Athlete NOC Time
Natalya Sergeyeva 2:14.805
Zhong Hongyan 2:18.337
Elaheh Kharazmi 2:20.861
Yumiko Suzuki 2:21.569
Nguyen Thi Loan 2:24.697
Oyuntungalag Bayansan DNS


December 13 - Heat 2
Athlete NOC Time
Sarce Aronggear 2:14.615
Elena Rybalova 2:17.935
Hwang Hyeon A 2:21.175
Yulia Borzova 2:24.535
Sin Kuan Mui 2:31.327


December 13 - Semifinal
Athlete NOC Time
Zhong Hongyan 2:14.596
Yulia Borzova 2:14.720
Yumiko Suzuki 2:14.732
Elaheh Kharazmi 2:15.332
Elena Rybalova 2:15.376
Hwang Hyeon A 2:15.588


December 14 - Final
Athlete NOC Time
Yulia Borzova 1:58.444
Zhong Hongyan 2:01.608
Natalya Sergeyeva 2:02.824
Yumiko Suzuki 2:07.180
Sarce Aronggear 2:07.808
Elaheh Kharazmi 2:12.528


K2 500 Meters

December 13 - Heat 1
Athletes NOC Time
Sonia Nourizad / Elaheh Kharazmi 2:12.843
Zhu Minyuan / Yu Lamei 2:14.747
Ekaterina Shubina / Yulia Borzova 2:15.399
Nguyen Thi Loan / Doan Thi Cach 2:15.747


December 13 - Heat 2
Athletes NOC Time
Olga Shmeloyova / Anna Cheboxarova 2:00.526
Lee Sun Ja / Lee Ae Yeon 2:41.146
Shinobu Kitamoto / Mikiko Takeya 2:42.406


December 13 - Semifinal
Athletes NOC Time
Ekaterina Shubina / Yulia Borzova 2:08.408
Zhu Minyuan / Yu Lamei 2:09.340
Shinobu Kitamoto / Mikiko Takeya 2:10.356
Lee Sun Ja / Lee Ae Yeon 2:11.008
Nguyen Thi Loan / Doan Thi Cach 2:12.620


December 14 - Final
Athletes NOC Time
Zhu Minyuan / Yu Lamei 1:46.901
Shinobu Kitamoto / Mikiko Takeya 1:47.309
Lee Sun Ja / Lee Ae Yeon 1:48.649
Ekaterina Shubina / Yulia Borzova 1:49.649
Olga Shmeloyova / Anna Cheboxarova 1:50.433
Sonia Nourizad / Elaheh Kharazmi 1:54.997


External links


Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message