The Full Wiki

More info on Football at the 1980 Summer Olympics

Football at the 1980 Summer Olympics: Map

Advertisements
  
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

The football tournament at the 1980 Summer Olympics started on July 20 and ended on August 2. Only one event, the men's tournament, was contested. 16 teams were divided into 4 groups: Two best teams of each group competed in the quarter-finals.

The football tournament was held in five venues: The final was held at the Grand Arena of the Central Lenin Stadiummarker and the match for the 3rd place was held at the Grand Arena of the Dynamo Stadium. The football tournament was the most attended event on these Olympics: 1,821,624 spectators watched 32 matches of it at the stadiums.

Qualification

Due to political boycott some Countries (in brackets) who qualified did not enter the FinalTournament. The following sixteen teams qualified for the 1980 Olympics football tournament:

  • Africa (CAF)
    • (replaces )
    • (replaces )

  • Asia (AFC)
    • (replaces )
    • (replaces )

  • North and Central America (CONCACAF)
    • (replaces )



  • Europe (UEFA)
    • (replaces )
    • (automatically qualified as the 1976 Olympic Champions)

  • Hosting nation


Match Officials

Africa

Asia

North and Central America

South America


Europe





Men's Competition

Gold: Silver: Bronze:

Stanislav Seman
Luděk Macela
Josef Mazura
Libor Radimec
Zdeněk Rygel
Petr Němec
Ladislav Vízek
Jan Berger
Jindřich Svoboda
Lubomír Pokluda
Werner Lička
Rostislav Václavíček
Jaroslav Netolička
Oldřich Rott
František Štambacher
František Kunzo

















Bodo Rudwaleit
Arthur Ullrich
Lothar Hause
Frank Uhlig
Frank Baum
Rüdiger Schnuphase
Frank Terletzki
Wolfgang Steinbach
Jürgen Bähringer
Werner Peter
Dieter Kühn
Norbert Trieloff
Matthias Müller
Matthias Liebers
Bernd Jakubowski
Wolf-Rudiger Netz

















Rinat Dasaev
Tengiz Sulakvelidze
Alexandre Chivadze
Vagiz Khidiyatullin
Oleg Romantsev
Sergey Shavlo
Sergey Andreev
Vladimir Bessonov
Yuri Gavrilov
Fyodor Cherenkov
Valeri Gazzaev
Vladimir Pilguj
Sergej Baltacha
Sergei Nikulin
Khoren Oganesyan
Alexandr Prokopenko
Revaz Chelebadze

















Squads

Tournament details

First Round

Group A

  Pld W D L GF GA Pts
3 3 0 0 15 1 6
3 2 0 1 3 9 4
3 1 0 2 3 7 2
3 0 0 3 2 6 0

















Group B

  Pld W D L GF GA Pts
3 1 2 0 4 1 4
3 1 2 0 4 2 4
3 1 1 1 2 4 3
3 0 1 2 2 5 1

















Group C

  Pld W D L GF GA Pts
3 2 1 0 7 1 5
3 1 1 1 4 2 3
3 0 3 0 2 2 3
3 0 1 2 0 8 1

















Group D

  Pld W D L GF GA Pts
3 2 1 0 6 3 5
3 1 2 0 4 1 4
3 1 1 1 3 2 3
3 0 0 3 2 9 0

















Bracket

Quarter finals










Semifinals




Third place match (Bronze medal match)

Final (Gold medal match)




Remark:country names are given in the form they were used in the official documents of the IOCmarker in 1980.

Olympic Merchandise and Match Programmes



Image:USSR Venezuela Olymp 1980 Programme.jpg|USSRmarker vs VenezuelamarkerImage:Capturea_00001.JPG|Pins

References




Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message