The Full Wiki

More info on Glastonbury Festival line-ups

Glastonbury Festival line-ups: Map

  
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:



The Pyramid Stage


For more information on the next festival, see Glastonbury Festival 2009marker.


Glastonbury Festivalmarker in Piltonmarker, Englandmarker is the largest greenfield music and performing arts festival in the world. It has a diverse line-up ranging from music to comedy, to circus and theatre. The festival has been a regular fixture (with some breaks) since 1970.

There are dozens of different stages and areas, ranging from the vast Pyramid Stage to small bandstands. Many diverse forms of music and performance can be found on site.

2009

2008

Pyramid Stage

Friday Saturday Sunday




Other Stage

Friday Saturday Sunday








Park Stage

Friday Saturday Sunday


John Peel stage

Friday Saturday Sunday








Acoustic stage

Friday Saturday Sunday


Jazzworld Stage

Friday Saturday Sunday


Avalon Stage

  • Sharon Shannon & Big Band
  • Xavier Rudd
  • Hazel 0'Connor
  • The Men They Couldn't Hang
  • Ron Sexsmith
  • Frank Turner
  • Kissmet
  • Hobo Jones & the Junkyard Dogs
  • The Proclaimers
  • Will Young
  • Bacalao
  • The Handsome Family
  • The Wurzels
  • Rachel Unthank & The Winterset
  • Alabama 3 unplugged
  • Malarchy
  • One String Loose
  • Katie Melua
  • Blazin' Fiddles
  • Justin Adams & Juldeh Camara
  • John Tams & Barry Coope
  • The Baghdaddies Big Band
  • The Family Mahone
  • Räfven


Poetry&Words Stage

  • Aisle 16
  • Attila the Stockbroker
  • Dzifa Benson
  • Sophia Blackwell
  • The Book Club
  • Baba Brinkman
  • Alison Brumfitt
  • Gary Death
  • Melinda May Deathgoth
  • Dizraeli
  • Kat Francois
  • Helen Gregory
  • Hammer and Tongue
  • A F Harrold
  • John Hegley
  • Adam Horovitz
  • Michael Horovitz
  • Libby Houston
  • Joolz
  • Cat Kidd
  • Kokumo
  • Emma McGordon
  • Olumide Popoola


Avalon Cafe Stage

acts including:
  • Nuala & The Alchemy Quartet
  • Benji Kirkpatrick
  • Rod Thomas
  • Lewis Garland & the Kett Rebellion
  • The Epstein
  • The Gala Band
  • The Cedar
  • Your Garden Day
  • Infected Loop
  • Green Angels
  • The Johnsons


Late n Live Stage

acts including:
  • 4Fifteen
  • The Travelling Band
  • Golden Silvers
  • The Seal Cub Clubbing Club
  • Gideon Conn
  • Danny and Champions of the World
  • Karima Francis
  • Lazy Bones




2007

Pyramid stage



Other stage

Friday Saturday Sunday


John Peel stage

Friday Saturday Sunday


Jazzworld stage

Friday Saturday Sunday


Acoustic stage

Friday Saturday Sunday


Dance village

Stage Friday Saturday Sunday
East Coast Stage
West Coast Stage


Avalon stage

Friday Saturday Sunday


Orange Tent

Friday Saturday Sunday


2005

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


John Peel stage

Friday Saturday Sunday


Jazzworld stage

Friday Saturday Sunday


Acoustic stage

Friday Saturday Sunday


Dance village

Stage Friday Saturday Sunday
East Coast Stage
West Coast Stage (Silent disco ran after
live music finished)
(Silent disco ran after
live music finished)


Avalon stage

Friday Saturday Sunday


Left field

Friday: British Sea Power, Sonic Audio, Buck 65, The Rakes

Saturday: Babyshambles, Estelle, The Others

Sunday: Billy Bragg, Steve Earle, Retrospect

Poetry & words

  • Jah Biggz
  • Bonnie Brookes
  • Brendan the Pop Poet
  • Penny Broadhurst
  • Rosie Carrick
  • Carol Ann Duffy
  • Pete Eldridge
  • Giovanni Esposito
  • Nathan Filer
  • Helen Gregory
  • Yasmine Haideman
  • Will Hames
  • Love Fairies
  • Gilly the Nun
  • Anna Lindup
  • Malign Interlect
  • Harry Mann
  • Paul Marshall
  • Annie McGann
  • Elvis McGonagall
  • Kate Noakes
  • Rachel Pantechnicon
  • Phaze
  • Polar Bear Ninja
  • Pat VT West
  • Leeanne Stoddart
  • Eliana Tomkins
  • Kimberley Trusty
  • Tony Walsh
  • James Windsor
  • Yam Boy and Mango


2004

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


Dance tent

Friday Saturday Sunday


New tent

Friday Saturday Sunday


Jazzworld stage

Friday Saturday Sunday


Acoustic stage

Friday Saturday Sunday


Avalon stage

Friday Saturday Sunday


The Glade

Thursday Friday Saturday Sunday


2003

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


Lineup also included:

2002

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


Lineup also included:

2000

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


1999

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


1998

Main stage

The headlining stage was not officially called the Pyramid Stage in 1998, as it did not have its distinctive pyramid shape.

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


New stage

Friday Saturday Sunday


Jazzworld stage

Friday Saturday Sunday


Dance tent

Friday Saturday Sunday


Lineup also included:

1997

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


Other stage

Friday Saturday Sunday


1995

Lineup included:

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


NME stage

Friday Saturday Sunday


also:

1994

Lineup included: [271561]

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


NME stage

Friday Saturday Sunday


also:



1993

Lineup included:

1992

Lineup included:

Pyramid stage

Friday Saturday Sunday


NME stage

Friday Saturday Sunday


1990

Lineup included:

1989

Lineup included:

1987

Lineup included:

1986

Lineup included:

Robert Cray

1985

Lineup included: Madness, The Pogues, Midnight Oil, The Mighty Lemon Drops.

1984

Lineup included: Tangerine Dream,Dr John,Christy Moore,Paul Brady,Fela Kuti,Ian Dury and the Blockheads,Freur.

1983

Lineup included:

1982

Lineup included:

1981

Lineup included:

1979

Lineup included:

1978

Unknown

1971

Lineup included:

1970

Lineup included:

References

External links




Embed code:






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message