The Full Wiki

More info on Juno Awards of 1996

Juno Awards of 1996: Map

Advertisements
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

The Juno Awards of 1996, representing Canadian music industry achievements of the previous year, were awarded on 10 March 1996 in Hamilton, Ontariomarker at a ceremony in the Copps Coliseummarker. Anne Murray was the host for the ceremonies, which were broadcast on CBC Television.

Quebec-based independent classical label Analekta Records boycotted the Junos after failing to receive a Juno nomination after attempts for five years. Analekta claimed its sales were twice that of CBC Records.

Several record stores such as CD Plus, HMV, Sunrise and Music World also intended to boycott the Junos because competing music retailer Columbia House had signed on as a Juno advertiser.

Nominations were announced 31 January 1996. Prominent nominees were Alanis Morissette and Shania Twain who had recent internationally successful albums who both won Grammy Awards on 28 February 1996. Alanis Morissette won in five Juno categories, becoming this year's major winner.

Nominees and winners

Levi's Entertainer of the Year

This award was chosen by a national poll rather than by Juno organisers CARAS.

Winner: Shania Twain

Other Nominees:

Best Female Vocalist

Winner: Alanis Morissette

Other Nominees:

Best Male Vocalist

Winner: Colin James

Other Nominees:

Best New Solo Artist

Winner: Ashley MacIsaac

Other Nominees:

Group of the Year

Winner: Blue Rodeo

Other Nominees:

Best New Group

Winner: Philosopher Kings

Other Nominees:

Songwriter of the Year

Winner: Alanis Morissette

Other Nominees:

Best Country Female Vocalist

Winner: Shania Twain

Other Nominees:

Best Country Male Vocalist

Winner: Charlie Major

Other Nominees:

Best Country Group or Duo

Winner: Prairie Oyster

Other Nominees:

Best Instrumental Artist

Winner: Liona Boyd

Other Nominees:

Best Producer

Winner: Michael Phillip Wojewoda, "End of the World" by The Waltons; "Beaton's Delight" by Ashley MacIsaac

Other Nominees:

Best Recording Engineer

Winner: Chad Irschick, "O Siem" by Susan Aglukark

Other Nominees:

Canadian Music Hall of Fame

Winners: David Clayton-Thomas, Denny Doherty, John Kay, Domenic Troiano, Zal Yanovsky

Walt Grealis Special Achievement Award

Winner: Ronnie Hawkins

Nominated and winning albums

Best Album

Winner: Jagged Little Pill, Alanis Morissette

Other Nominees:

Best Children's Album

Winner: Celery Stalks At Midnight, Al Simmons

Other Nominees:

Best Classical Album (Solo or Chamber Ensemble)

Winner: Alkan: Grande Sonate/Sonatine/ Le Festin d'Esope, piano Marc-Andre Hamelin

Other Nominees:

Best Classical Album (Large Ensemble)

Winner: Shostakovich: Symphonies 5 & 9, Orchestre symphonique de Montreal, conductor Charles Dutoit

Other Nominees:

Best Classical Album (Vocal or Choral Performance)

Winner: Ben Heppner Sings Richard Strauss, tenor Ben Heppner, The Toronto Symphony Orchestra, conductor Andrew Davis

Other Nominees:

Best Album Design

Winner: Tom Wilson and Alex Wittholz, Birthday Boy

Other Nominees:

Best Selling Album (Foreign or Domestic)

Winner: No Need to Argue, The Cranberries

Other Nominees:

Best Blues/Gospel Album

Winner: That River, Jim Byrnes

Other Nominees:

Best Mainstream Jazz Album

Winner: Vernal Fields, Ingrid Jensen

Other Nominees:

Best Contemporary Jazz Album

Winner: NOJO, Neufeld-Occhipinti Jazz Orchestra

Other Nominees:

Best Selling Francophone Album

Winner: D'eux, Celine Dion

Other Nominees:

Hard Rock Album of the Year

Winner: Jagged Little Pill, Alanis Morissette

Other Nominees:

Best Roots or Traditional Album - Group

Winner: Gypsies & Lovers, The Irish Descendants

Other Nominees:

Best Alternative Album

Winner: What Fresh Hell is This?, Art Bergmann

Other Nominees:

Nominated and winning releases

Single of the Year

Winner: "You Oughta Know", Alanis Morissette

Other Nominees:

Best Classical Composition

Winner: Concerto For Violin And Orchestra, Andrew P. MacDonald, David Stewart, Manitoba Chamber Orchestra

Other Nominees:

Best Music of Aboriginal Canada Recording

Winner: ETSI Shon "Grandfather Song", Jerry Alfred and The Medicine Beat

Other Nominees:

Best Rap Recording

Winner: "E-Z On Tha Motion", Ghetto Concept

Other Nominees:

Best R&B/Soul Recording

Winner: Deborah Cox, Deborah Cox

Other Nominees:

Best Reggae Recording

Winner: "Now And Forever", Sattalites

Other Nominees:

Best Global Album

Winner: Music From Africa, Takadja

Other Nominees:

Best Dance Recording

Winner: "A Deeper Shade Of Love ", Camille

Other Nominees:
  • "Come Into My Life (Extended Mix)", JLMmarker
  • "Get Away (Stonebridge and Nick Nice Club Mix)", Shauna Davis
  • "Never Let You Go (Tempered Club Mix)", Temperance
  • "Take Control (Matrix Airplay Edit)", BKS


Best Video

Winner: Jeth Weinrich, "Good Mother" by Jann Arden

Other Nominees:

References



External links




Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message