The Full Wiki

Advertisements

More info on Order of battle for the Battle of the Somme

Order of battle for the Battle of the Somme: Map

Advertisements
  
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:



This is the order of battle for the Battle of the Somme fought from 1 July to 18 November 1916 as one of the main engagements of the First World War. It was fought between mixed French, British and Dominion forces and theGerman Empire in the Somme Rivermarker valley in northern Francemarker.

British and Dominion Forces

In typical British County Regiments, the 1st and 2nd Battalions were regular army, the 3rd was the original regular service battalion which did not normally ship overseas. The 4th, 5th and 6th Battalions were normally territorialbattalions. Territorial battalions often raised second line battalions which would be numbered 2/4th, 2/5th and 2/6th. The number of battalions depended on the recruitment potential of the area from which the battalions wereraised (i.e. the Dorsetshire Regiment raised eleven battalions, whilst the London Regiment managed to raise eighty-eight battalions).

Regular Army Divisions were numbered 1st to 8th. "New Army" divisions raised by the Kitchener recruitment drive were numbered 9th to 26th. The 27th to 29th Divisions were Regular Army divisions made up from units recalledfrom Imperial Garrison Duties. The 30th to 41st were again made up from New Army units while the 42nd to 74th were Territorial. The 63rd Division was made up from Naval Reserves and did not follow this numberingpattern.

Army and Corps Organisation

Army Structures

  • British Expeditionary Force: Commander: General Sir Douglas Haig
    • Third Army: Army Commander: General Sir Edmund H.H. Allenby
    • Fourth Army: The Fourth Army was formed on 5 February 1916. Army Commander: General Sir Henry Rawlinson.
    • Reserve Army: The Reserve Army was formed on 23 May 1916 and took over VIII and X Corps from the Fourth Army on 4 July 1916 during the Battle of Albert. Army Commander: General Sir Hubert Gough
    • Fifth Army: The Reserve Army was renamed the Fifth Army on 30 October 1916


Corps Structures



French 6th Army Corps, which contained British or Dominion forces:
  • XX Corps.. The 11th and 39th Divisions were attached to the French XX Corps (French 6th Army) for the opening days of the Battle.
  • XXXV Corps. The British 2nd Division was detached to XXXV Corps, French 6th Army.


Formations per Battle

Refer following section titled "Divisions" for brigades, regiments and battalions associated with each division participating in the listed battles. Battle nomenclature and participating units information taken from source British Army Council Command Notice 1138 unless specifically stated otherwise:
Colour coding for division type
Regular Army and Naval divisions New Army divisions recruited under Kitchener Recruitment Plan Territorial divisions Dominion divisions

Battle of Albertmarker: 1 - 13 July 1916

  • Capture of Montauban
  • Capture of Mametz
  • Capture of Fricourt
  • Capture of Contalmaison
  • Capture of la Boiselle
Army Corps Divisions
Fourth Army III Corps 1st Division
8th Division
12th Division
19th Division
23rd Division
34th Division
VIII Corps 4th Division
29th Division
31st Division
48th Division
X Corps 12th Division
25th Division
32nd Division
36th Division
49th Division
XIII Corps 3rd Division
9th Division
18th Division
30th Division
35th Division
XV Corps 7th Division
17th Division
21st Division
33rd Division
38th Division
Reserve Army The Reserve Army took over the VIII and X Corps
from the Fourth Army on 4 July 1916
Subsidiary Attack at Gommecourt Salientmarker: 1 July 1916
Army Corps Divisions
Third Army VII Corps 37th Division
46th Division
56th Division


Battle of Bazentin Ridgemarker: 14 - 17 July 1916

  • Capture of Longueval
  • Capture of Trônes Wood
  • Capture of Ovillers
Army Corps Divisions
Fourth Army Army Troops 2nd Indian Cavalry Division
II Corps 1st Division
23rd Division
34th Division
XIII Corps 3rd Division
9th Division
18th Division
XV Corps 7th Division
21st Division
33rd Division
Reserve Army X Corps 25th Division
32nd Division
48th Division
49th Division
Subsidiary Attack at Fromellesmarker: 19 July 1916
Army Corps Divisions
First Army XI Corps 61st Division
5th Australian Division
Subsidiary Attacks at High Woodmarker: 20 - 25 July 1916
Army Corps Divisions
Fourth Army III Corps 19th Division
XV Corps 5th Division
7th Division
33rd Division
51st Division


Battle of Delville Woodmarker: 15 July - 3 September 1916

Army Corps Divisions
Fourth Army XIII Corps 2nd Division
3rd Division
9th Division
18th (Eastern) Division
24th Division
53rd Bde of 18th Division
XIV Corps 20th Division
24th Division
XV Corps 7th Division
14th Division


Battle of Pozièresmarker: 23 July - 3 September 1916

  • Fighting for Mouquet Farm
Army Corps Divisions
Fourth Army III Corps 1st Division
15th Division
19th Division
23rd Division
34th Division
Reserve Army II Corps 12th Division
25th Division
48th Division
49th Division
1 ANZAC Corps 1st Australian Division
2nd Australian Division
4th Australian Division

Battle of Guillemontmarker: 3 - 6 September 1916

Army Corps Divisions
Fourth Army XIV Corps 5th Division
16th Division
20th Division
XV Corps 7th Division
24th Division
55th Division

Battle of Ginchymarker: 9 September 1916

Army Corps Divisions
Fourth Army XIV Corps 16th Division
56th Division
XV Corps 55th Division

Battle of Flers-Courcelettemarker: 15 - 22 September 1916

  • Capture of Martinpuich
Army Corps Divisions
Fourth Army Army Troops 1st Cavalry Division
2nd Indian Cavalry Division
III Corps 1st Division
15th Division
23rd Division
47th Division
50th Division
103rd Bde of 34th Division
XIV Corps Guards Division
5th Division
6th Division
20th Division
56th Division
XV Corps 14th Division
21st Division
41st Division
55th Division
New Zealand Division
Reserve Army II Corps 11th Division
49th Division
Canadian Corps 1st Canadian Division
2nd Canadian Division
3rd Canadian Division


Battle of Morval: 25 - 28 September 1916

  • Capture of Crombles
  • Capture of Lesboeufs
  • Capture of Gueudecourt
Army Corps Divisions
Fourth Army III Corps 1st Division
23rd Division
50th Division
XIV Corps Guards Division
5th Division
6th Division
20th Division
56th Division
XV Corps 21st Division
55th Division
New Zealand Division


Battle of Thiepvalmarker: 26 - 28 September 1916

Army Corps Divisions
Reserve Army II Corps 11th Division
18th Division
V Corps 39th Division
Canadian Corps 1st Canadian Division
2nd Canadian Division
3rd Canadian Division


Battle of le Transloymarker: 1 - 18 October 1916

  • Capture of Eaucourt l'Abbaye
  • Capture of le Sars
  • Attacks on the Butte de Warlencourt
Army Corps Divisions
Fourth Army III Corps 9th Division
15th Division
23rd Division
47th Division
50th Division
XIV Corps 4th Division
6th Division
20th Division
56th Division
XV Corps 12th Division
21st Division
30th Division
41st Division
New Zealand Division
88th Bde of 29th Division
Reserve Army Canadian Corps 1st Canadian Division
2nd Canadian Division
3rd Canadian Division
4th Canadian Division


Battle of Ancre Heights: 1 - 18 October 1916

  • Capture of Schwaben Redoubt
  • Capture of Stuff Redoubt
  • Capture of Regina Trench
Army Corps Divisions
Reserve Army II Corps 18th Division
19th Division
25th Division
39th Division
4th Canadian Division
V Corps 39th Division


Battle of the Ancremarker: 1 - 18 October 1916

  • Capture of Beaumont Hamel
Army Corps Divisions
Fourth Army III Corps 48th Division
Fifth Army II Corps 18th Division
19th Division
39th Division
4th Canadian Division
V Corps 2nd Division
3rd Division
32nd Division
37th Division
51st Division
63rd Naval Division
XIII Corps 31st Division
120th Bde of 40th Division


Divisions

Regular Army and Naval divisions

Guards Division Major-General G.P.T. Feilding
1st Guards Brigade 2nd Guards Brigade 3rd Guards Brigade
2nd Battalion, Grenadier Guards 3rd Battalion, Grenadier Guards 1st Battalion, Grenadier Guards
2nd Battalion, Coldstream Guards 1st Battalion, Coldstream Guards 4th Battalion, Grenadier Guards
3rd Battalion, Coldstream Guards 1st Battalion, Scots Guards 2nd Battalion, Scots Guards
1st Battalion, Irish Guards 2nd Battalion, Irish Guards 1st Battalion, Welch Guards
Pioneers 4th Battalion, Coldstream Guards
1st Division Major-General F.P. Strickland
1st Brigade 2nd Brigade 3rd Brigade
10th Battalion, Gloucestershire Regiment 2nd Battalion, Royal Sussex Regiment 1st Battalion, South Wales Borderer Regiment
1st Battalion, Black Watch 1 Battalion, Loyal North Lancashire Regiment 1st Battalion, Gloucestershire Regiment
8th Battalion, Royal Berkshire Regiment 1st Battalion, Northampton Regiment 2nd Battalion, Welsh Regiment
1st Battalion, Camerons 2nd Battalion, Kings Royal Rifles 2nd Battalion, Royal Munster Fusiliers
Pioneers 1/6th Battalion, Welch
2nd Division Major General Charles Monro
5th Brigade 6th Brigade 99th Brigade
17th Battalion, Royal Fusiliers 1st Battalion, Kings Regiment 22nd Battalion, Royal Fusiliers
24th Battalion, Royal Fusiliers 2nd Battalion, Southern Staffordshire Regiment 23rd Battalion, Royal Fusiliers
2nd Battalion, Oxfordshire & Buckinghamshire 13th Battalion, Essex Regiment 1st Battalion, Royal Berkshire Regiment
2nd Battalion, Highland Light Infantry 17th Battalion, Middlesex Regiment 1st Battalion, Kings Royal Rifle Corps
Pioneers 10th Battalion, Duke of Cornwall’s Light Infantry
3rd Division Major-General J.A. Haldane then Major-General C.J. Deverell
8th Brigade 9th Brigade 76th Brigade
2nd Battalion, Royal Scots 1st Battalion, Northumberland Fusiliers 8th Battalion, King’s Own
8th Battalion, East Yorkshire Regiment 4th Battalion, Royal Fusiliers 2nd Battalion, Suffolk Regiment
1st Battalion, Royal Scots Fusiliers 13th Battalion, King’s Regiment 10th Battalion, Royal Welch Regiment
7th Battalion, Kings Shropshire Light In. 12th Battalion, West Yorkshire Regiment 1st Battalion, Gordon Highlanders
Pioneers 20th Battalion, King’s Royal Rifle Corps
4th Division Major-General the Honourable W. Lambton
10th Brigade 11th Brigade 12th Brigade
1st Battalion, Royal Warwick Regiment 1st Battalion, Somerset Light Infantry 1st Battalion, King’s Own
2nd Battalion, Seaforths 1st Battalion, East Lancashires 2nd Battalion, Lancashire Fusiliers
1st Battalion, Royal Irish Fusiliers 1st Battalion, Hampshire Regiment 2nd Battalion, Essex Regiment
2nd Battalion, Royal Dublin Fusiliers 1st Battalion, Rifle Brigade 2nd Battalion, Duke of Wellington’s Regiment
Pioneers 21st Battalion, West Yorkshire
5th Division Major-General R.B. Stephens
13th Brigade 15th Brigade 95th Brigade
14th Battalion, Royal Warwick Regiment 16th Battalion, Royal Warwick Regiment 1st Battalion, Devon Regiment
15th Battalion, Royal Warwick Regiment 1st Battalion, Norfolk Regiment 12th Battalion, Gloucestershire Regiment
2nd Battalion, King’s Own Scottish Borderers 1st Battalion, Bedford Regiment 1st Battalion, East Surrey Regiment
1st Battalion, Royal West Kent Regiment 1st Battalion, Cheshire Regiment 1st Battalion, Duke of Cornwall’s Light Infantry
Pioneers 1/6th Battalion, Argyll & Sutherland Highlanders
6th Division Major-General C. Ross
16th Brigade 18th Brigade 71st Brigade
1st Battalion, Buffs (Royal East Kent) 1st Battalion, West Yorkshire Regiment 9th Battalion, Norfolk Regiment
8th Battalion, Bedford Regiment 11th Battalion, Essex Regiment 9th Battalion, Suffolk Regiment
1st Battalion, King's Shropshire Light Infantry 2nd Battalion, Durham Light Infantry 1st Battalion, Leicester Regiment
2nd Battalion, York and Lancaster Regiment 14th Battalion, Durham Light Infantry 2nd Battalion, Sherwood Foresters
Pioneers 11th Leicester Regiment
7th Division Major General H.E. Watts
20th Brigade 22nd Brigade 91st Brigade
8th Battalion, Devon Regiment 2nd Battalion, Royal Warwick Regiment 2nd Battalion, Queen's
9th Battalion, Devon Regiment 2nd Battalion, Royal Irish Regiment 1st Battalion, South Staffordshire Regiment
2nd Battalion, Border Regiment 2nd Battalion, Royal Welch Fusiliers 21st Battalion, Manchester Regiment
2nd Battalion, Gordon Highlanders 20th Battalion, Manchester Regiment 22nd Battalion, Manchester Regiment
Pioneers 24th Battalion, Manchester Regiment
8th Division Major-General F. Davies
23rd Brigade 24th Brigade 25th Brigade
2nd Battalion, Devon Regiment 1st Battalion, Worcestershire Regiment 2nd Battalion, Lincoln Regiment
2nd Battalion, West Yorkshire Regiment 1st Battalion, Sherwood Foresters 2nd Battalion, Royal Berkshire Regiment
2nd Battalion, Middlesex Regiment 2nd Battalion, Northampton Regiment 1st Battalion, Royal Irish Rifles
2nd Battalion, Scots Rifles 2nd Battalion, East Lancashire Regiment 2nd Battalion, Rifle Brigade
Pioneers 22nd Battalion, Durham Light Infantry
29th Division
86th Brigade 87th Brigade 88th Brigade
2nd Battalion, Royal Fusiliers 2nd Battalion, South Wales Border Regiment 4th Battalion, Worcestershire Regiment
1st Battalion, Lancashire Fusiliers 1st Battalion, King's Own Scottish Border Regt. 1st Battalion, Essex Regiment
16th Battalion, Middlesex Regiment 1st Battalion, Royal Inniskilling Fusiliers 2nd Battalion, Hampshire Regiment
1st Battalion, Royal Dublin Fusiliers 1st Battalion, Border Regiment Royal Newfoundland Regiment
Pioneers 2nd Battalion, Monmouth Regiment
63rd Division
188th (Royal Naval) Brigade 189th (Royal Naval) Brigade 190th Brigade
Anson Battalion Drake Battalion Honourable Artillery Battalion
Howe Battalion Hood Battalion 7th Battalion, Royal Fusiliers
1st Royal Marine Battalion Nelson Battalion 4th Battalion, Bedfordshire Regiment
2nd Royal Marine Battalion Hawke Battalion 10th Battalion, Royal Dublin Fusiliers


New Army divisions recruited under Kitchener Recruitment Plan

9th Division Major-General W.T. Furse
26th Brigade 27th Brigade South African Brigade
8th Battalion, Black Watch 11th Battalion, Royal Scots 1st South African Battalion (Cape)
9th Battalion, Seaforth 12th Battalion, Royal Scots 2nd South African Battalion (Natal & OFS)
5th Battalion, Camerons 6th Battalion, King's Own Scottish Borderers 3rd South African Battalion (Transvaal & Rhodesia)
10th Battalion, Argyll & Sutherland Highlanders 9th Battalion, Scottsh Rifles 4th South African Battalion (Scottish)
Pioneers 9th Battalion, Seaforth
11th Division
32nd Brigade 33rd Brigade 34th Brigade
9th Battalion, West Yorkshire Regiment 6th Battalion, Lincoln Regiment 8th Battalion, Northumberland Fusiliers
6th Battalion, Green Howards 6th Battalion, Border Regiment 9th Battalion, Lancashire Fusiliers
8th Battalion, Duke of Wellington's Regiment 7th Battalion, South Staffordshire Regiment 5th Battalion, Dorset Regiment
6th Battalion, York & Lancaster Regiment 9th Battalion, Sherwood Foresters 11th Battalion, Manchester Regiment
Pioneers 6th Battalion, East Yorkshire Regiment
12th Division Major-General A.B. Scott
35th Brigade 36th Brigade 37th Brigade
7th Battalion, Norfolk Regiment 8th Battalion, Royal Fusiliers 6th Battalion, Queen's Regiment
7th Battalion, Suffolk Regiment 9th Battalion, Royal Fusiliers 6th Battalion, Buffs (Royal East Kent) Regt
9th Battalion, Essex Regiment 7th Battalion, Royal Sussex Regiment 7th Battalion, East Surrey Regiment
5th Battalion, Royal Berkshire Regiment 11th Battalion, Middlesex Regiment 6th Battalion, Royal West Kent Regiment
Pioneers 5th Battalion, Northamptonshire Regiment
14th Division
41st Brigade 42nd Brigade 43rd Brigade
7th Battalion, King's Royal Rifle Corps 5th Battalion, Oxforshire & Buckinghamshire Regt 6th Battalion, Somerset Light Infantry
8th Battalion, King's Royal Rifle Corps 5th Battalion, King's Stropshire Light Regt 6th Battalion, Duke of Cornwall's Light Inf
7th Battalion, Rifle Brigade 9th Battalion, King's Royal Rifle Corps 6th Battalion, King's Own Yorkshire Lt Inf
8th Battalion, Rifle Brigade 9th Battalion, Rifle Brigade 10th Battalion, Durham Light Infantry Regiment
Pioneers 11th Battalion, King's Regiment
15th Division Major-General F.W.N. McCracken
44th Brigade 45th Brigade 46th Brigade
9th Battalion, Black Watch 13th Battalion, Royal Scottish 10th Battalion, Scottish Rifles
8th Battalion, Seaforth 6/7th Battalion, Royal Scottish Fusilers 7/8th Battalion, Kings Own Scottish Borderers
10th Battalion, Gordon Highlanders 6th Battalion, Camerons 10/11th Battalion, Highland Light Infantry
7th Battalion, Camerons 11th Battalion, Argyll & Sutherland Highlanders 12/11th Battalion, Highland Light Infantry
Pioneers 9th Battalion, Gordon Highlanders
16th Division
47th Brigade 48th Brigade 49th Brigade
6th Battalion, Royal Irish Regiment 7th Battalion, Royal Irish Rifles 7th Battalion, Royal Inniskilling Fusilers
6th Battalion, Connought Rangers 1st Battalion, Royal Munster Fusilers 8th Battalion, Royal Inniskilling Fusilers
7th Battalion, Leinster Regiment 8th Battalion, Royal Dublin Fusilers 7th Battalion, Royal Irish Fusilers
8th Battalion, Royal Munster Fusilers 9th Battalion, Royal Dublin Fusilers 8th Battalion, Royal Irish Fusilers
Pioneers 11th Battalion, Hampshire Regiment
17th Division
50th Brigade 51st Brigade 52nd Brigade
10th Battalion, West Yorkshire Regiment 7th Battalion, Lincoln Regiment 9th Battalion, Northumberland Fusiliers
7th Battalion, East Yorkshire Regiment 7th Battalion, Border Regiment 10th Battalion, Lancashire Fusiliers
7th Battalion, Green Howards Regiment 8th Battalion, South Staffordshire Regiment 9th Battalion, Duke of Wellington's Regiment
6th Battalion, Dorset Regiment 10th Battalion, Sherwood Forest Regiment 12th Battalion, Manchester Regiment
Pioneers 7th Battalion, York and Lancaster Regiment
18th Division Major General Ivor Maxse
53rd Brigade 54th Brigade 55th Brigade
8th Battalion, Norfolk Regiment 11th Battalion, Royal Fusiliers 7th Battalion, Queen's Regiment
8th Battalion, Suffolk Regiment 7th Battalion, Bedford Regiment 7th Battalion, Buffs (Royal East Kent) Regiment
10th Battalion, Essex Regiment 8th Battalion, Northampton Regiment 8th Battalion, East Surrey Regiment
6th Battalion, Royal Berkshire Regiment 12th Battalion, Middlesex Regiment 7th Battalion, Royal West Kent Regiment
Pioneers 8th Battalion, Royal Sussex Regiment
19th Division Major-General G.T.M. Bridges
56th Brigade 57th Brigade 58th Brigade
7th Battalion, Kings Own 10th Battalion, Royal Warwick Regiment 9th Battalion, Cheshire Regiment
7th Battalion, East Lancashire Regiment 8th Battalion, Gloucestershire Regiment 9th Battalion, Royal Welch Fusiliers
7th Battalion, South Lancashire Regiment 10th Battalion, Worcesters 9th Battalion, Welch Regiment
7th Battalion, North Lancashire Regiment 8th Battalion, North Staffordshire Regiment 6th Battalion, Wiltshire Regiment
Pioneers 5th Battalion, South Wales Border Regiment
20th Division
59th Brigade 60th Brigade 61st Brigade
10th Battalion, King's Royal Rifle Corps 6th Battalion, Oxford & Buckinghamshire Lt. Regt 7th Battalion, Somerset Lt. Regt.
11th Battalion, King's Royal Rifle Corps 6th Battalion, King's Stropshire Lt. Regiment 7th Battalion, Duke of Cornwall's Lt. Regt.
10th Battalion, Rifle Brigade 12th Battalion, King's Royal Rifle Corps 7th Battalion, King's Own Yorkshire Lt. Regt.
11th Battalion, Rifle Brigade 12th Battalion, Rifle Brigade 12th Battalion, King's Regiment
Pioneers 11th Battalion, Durham Light Infantry Regiment
21st Division
62nd Brigade 63rd Brigade 64th Brigade
12th Battalion, Northumberland Fusiliers 8th Battalion, Lincolnshire Regiment 9th Battalion, King's Own Yorkshire Regt.
13th Battalion, Northumberland Fusiliers 8th Battalion, Somerset Regiment 10th Battalion, King's Own Yorkshire Regt.
1st Battalion, Lincolnshire Regiment 12th Bn, Prince of Wales' Own West Yorkshires 14th Battalion, Durham Light Infantry
10th Bn, Princess of Wales's Own Yorkshire Regt 10th Bn, York and Lancaster Regiment 15th Bn, Durham Light Infantry
Pioneers 14th Battalion, Northumberland Fusiliers
110th Brigade The 110th Brigade replaced the 63rd Brigade in July 1916
6th Bn, Leicestershire Regiment 7th Bn, Leicestershire Regiment 8th Battalion, Leicestershire Regiment
9th Battalion, Leicestershire Regiment
23rd Division Major-General J.M. Babington
68th Brigade 69th Brigade 70th Brigade
10th Battalion, Northumberland Fusiliers 11th Battalion, West Yorkshire Regiment 11th Battalion, Sherwood Foresters
11th Battalion, Northumberland Fusiliers 8th Battalion, Green Howards 8th Battalion, King's Own Yorkshire Light Infantry
12th Battalion, Durham Light Infantry 9th Battalion, Green Howards 8th Battalion, York and Lancaster Regiment
13th Battalion, Durham Light Infantry 10th Battalion, Duke of Wellington Regiment 9th Battalion, York and Lancaster Regiment
Pioneers 9th Battalion, South Staffordshire Regiment
24th Division
17th Brigade 72nd Brigade 73rd Brigade
8th Battalion, Buffs (Royal East Kent) 8th Battalion, Queen's Regiment 9th Battalion, Royal Sussex Regiment
1st Battalion, Royal Fusiliers 9th Battalion, East Surrey Regiment 7th Battalion, Northampton Regiment
12th Battalion, Royal Fusiliers 8th Battalion, Royal West Kent Regt. 13th Battalion, Middlesex Regiment
3rd Battalion, Rifle Brigade 1st Battalion, North Staffordshire Regt. 2nd Battalion, Leinster Regiment
Pioneers 12th Battalion, Sherwood Foreseter Regiment
25th Division Major-General Francis Ventris
7th Brigade 74th Brigade 75th Brigade
10th Battalion, Cheshire Regiment 11th Battalion, Lancashire Fusiliers 11th Battalion, Cheshire Regiment
3rd Battalion, Worcester Regiment 13th Battalion, Cheshire Regiment 8th Battalion, Border Regiment
8th Battalion, Loyal North Lancashire Regiment 9th Battalion, Loyal North Lancashire Regiment 2nd Battalion, South Lancashire Regiment
1st Battalion, Wiltshire Regiment 2nd Battalion, Royal Irish Rifles Regiment 8th Battalion, South Lancashire Regiment
Pioneers 6th Battalion, South Wales Border Regiment
30th Division Brigadier-General F.C. Stanley
21st Brigade 89th Brigade 90th Brigade
18th Battalion, King's Own (Liverpool) Regiment 17th Battalion, King's Liverpool Regiment 16th Battalion (1st City) Manchester Regiment
19th Battalion (4th City) Manchester Regiment 19th Battalion, King's Liverpool Regiment 17th Battalion (2nd City) Manchester Regiment
2nd Battalion, Princess of Wales' Own Yorkshire Regt 20th Battalion, King's Liverpool Regiment 18th Battalion (3rd City) Manchester Regiment
2nd Battalion, Duke of Edinburgh's Wiltshire Regiment 2nd Battalion, Bedfordshire Regiment 2nd Battalion, Royal Scots Fusiliers
Pioneers 11th Battalion (St.Helens Pioneers) Prince of Wales's Volunteers
31st Division
92nd Brigade 93rd Brigade 94th Brigade
10th Battalion, East Yorkshire Regiment 15th Battalion, West Yorkshire Regiment 11th Battalion, East Lancashire Regiment
11th Battalion, East Yorkshire Regiment 16th Battalion, West Yorkshire Regiment 12th Battalion, York & Lancashire Regiment
12th Battalion, East Yorkshire Regiment 18th Battalion, West Yorkshire Regiment 13th Battalion, York & Lancashire Regiment
13th Battalion, East Yorkshire Regiment 18th Battalion, Durham Light Infantry 14th Battalion, York & Lancashire Regiment
Pioneers 12th Battalion, King's Own Yorkshire Light Infantry Regiment
32nd Division
14th Brigade 96th Brigade 97th Brigade
19th Battalion, Lancashire Fusilers 16th Battalion, Northumberland Fusiliers 11th Battalion, Border Regiment
1st Battalion, Dorsetshire Regiment 15th Battalion, Lancashire Fusilers 2nd Battalion, King's Own Yorkshire Light Regt.
2nd Battalion, Manchester Regiment 16th Battalion, Lancashire Fusilers 16th Battalion, Highland Lt. Inf. Regiment
15th Battalion, Highland Lt. Inf. Regiment 2nd Battalion, Royal Inniskilling Fusiliers 17th Battalion, Highland Lt. Inf. Regiment
Pioneers 17th Battalion, Northumberland Fusiliers
33rd Division
98th Brigade 99th Brigade 19th Brigade
4th Battalion, King's Liverpool Regiment 17th Battalion, Royal Fusiliers 20th Battalion, Royal Fusiliers
1/4th Battalion, Suffolk Regiment 22nd Battalion, Royal Fusiliers 2nd Battalion, Royal Welsh Fusiliers
1st Battalion, Middlesex Regiment 23rd Battalion, Royal Fusiliers 1st Battalion, The Cameronians (Scottish Rifles)
2nd Battalion, Argyll & Sutherland Highlanders 24th Battalion, Royal Fusiliers 1/5th Battalion, The Cameronians (Scottish Rifles)
Pioneers
34th Division Major-General E.G. Ingouville-Williams (killed) then Major-General C.L. Nicholson
101st Brigade 102nd Tyneside Scottish Brigade 103rd Tyneside Scottish Brigade
15th Battalion, Royal Scots Regiment 20th Battalion, Northumberland Fusiliers 24th Battalion, Northumberland Fusiliers
16th Battalion, Royal Scots Regiment 21st Battalion, Northumberland Fusiliers 25th Battalion, Northumberland Fusiliers
10th Battalion, Lincoln Regiment 22nd Battalion, Northumberland Fusiliers 26th Battalion, Northumberland Fusiliers
11th Battalion, Suffolk Regiment 23rd Battalion, Northumberland Fusiliers 27th Battalion, Northumberland Fusiliers
Pioneers 18th Battalion, Northumberland Fusiliers
35th Division
104th Brigade 105th Brigade 106th Brigade
17th Battalion, Lancashire Fusiliers 15th Battalion, Cheshire Regiment 17th Battalion, Royal Scots Regiment
18th Battalion, Lancashire Fusiliers 16th Battalion, Cheshire Regiment 17th Battalion, West Yorkshire Regiment
20th Battalion, Lancashire Fusiliers 14th Battalion, Gloster Regiment 19th Battalion, Durham Light Infantry
23rd Battalion, Manchester Regiment 15th Battalion, Sherwood Foreseter Regiment 18th Battalion, Highland Light Infantry
Pioneers 19th Battalion, Nothumberland Fusiliers
36th Division
107th Brigade 108th Brigade 109th Brigade
8th Bn,(East Belfast), Royal Irish Rifles 9th Battalion, Royal Irish Fusiliers 9th Bn (County Tyrone), Royal Inniskilling Fusiliers
9th Bn, (West Belfast), Royal Irish Rifles 12th Bn (Central Antrim), Royal Irish Rifles 10th Bn (Derry), Royal Inniskilling Fusiliers
10th Bn, (South Belfast), Royal Irish Rifles 2nd Battalion, Royal Irish Rifles 11th Bn (Donegal and Fermanagh), Royal Inniskilling Fusiliers
15th Bn, (North Belfast), Royal Irish Rifles 11th Bn. (South Antrim), Royal Irish Rifles 14th Bn (Young Citizens), Royal Irish Rifles
Pioneers
37th Division
110th Brigade 111th Brigade 112th Brigade
6th Battalion, Leicester Regiment 10th Battalion, Royal Fusilers 11th Battalion, Royal Warwick Regiment
7th Battalion, Leicester Regiment 13th Battalion, Royal Fusilers 6th Battalion, Bedford Regiment
8th Battalion, Leicester Regiment 13th Battalion, King's Royal Rifle Corps 8th Battalion, East Lancashire Regiment
9th Battalion, Leicester Regiment 13th Battalion, Rifle Brigade 10th Battalion, Loyal North Lancashire Regiment
Pioneers 9th Battalion, North Staffordshire Regiment
38th Division
113rd Brigade 114th Brigade 115th Brigade
13th Bn, (1st North Wales), Royal Welch Fusiliers 10th Battalion (1st Rhondda), Welch Regiment 17th Bn, (2nd North Wales), Royal Welch Fusiliers
14th Bn, Royal Welch Fusiliers 13th Battalion (2nd Rhondda), Welch Regiment 10th Bn, (1st Gwent), South Wales Borderers
15th Bn, (1st London Welsh), Royal Welch Fusiliers 14th Battalion (Swansea), Welch Regiment 11th Bn, (2nd Gwent), South Wales Borderers
16th Bn, Royal Welch Fusiliers 15th Battalion (Carmarthenshire), Welch Regiment 16th Bn, (Cardiff City), Welch Regiment
Pioneers 19th Battalion (Glamorgan Pioneers), Welsh Regiment
39th Division Major General Charles Monro
116th Brigade 117th Brigade 118th Brigade
11th Battalion, Royal Sussex Regiment 16th Battalion, Sherwood Foresters 1/6th Battalion, Cheshire Regiment
12th Battalion, Royal Sussex Regiment 17th Battalion, Sherwood Foresters 1/1st Battalion, Cambridgeshire Regiment
13th Battalion, Royal Sussex Regiment 17th Battalion, King's Royal Rifle Corps 1/1st Battalion, Hertfordshire Regiment
14th Battalion, Hampshire Regiment 16th Battalion, Rifle Brigade 4/5th Battalion, Black Watch Regiment
Pioneers 13th Battalion, Gloucestershire Regiment
41st Division
122nd Brigade 123rd Brigade 124th Brigade
12th Bn, East Surrey Regiment 11th Bn, Queen's Royal West Surrey Regt 10th Bn, The Queen's Royal West Surrey Regt
15th Bn, Hampshire Regiment 10th Bn, Royal West Kent Regiment 26th Battalion, Royal Fusiliers
11th Bn, Royal West Kent Regiment 23rd Bn, Middlesex Regiment 32nd Battalion, Royal Fusiliers
18th Bn, King's Royal Rifle Corps 20th Bn, Durham Light Infantry 21st Bn, King's Royal Rifle Corps
Pioneers 19th Battalion, Middlesex Regiment


Territorial divisions

46th Division Major-General Hon. Edward James Montagu-Stuart-Wortley
137th Brigade 138th Brigade 139th Brigade
1/5th Battalion, South Staffordshire Regiment 1/4th Battalion, Lincoln Regiment 1/5th Battalion, Sherwood Foresters
1/6th Battalion, South Staffordshire Regiment 1/5th Battalion, Lincoln Regiment 1/6th Battalion, Sherwood Foresters
1/5th Battalion, North Staffordshire Regiment 1/4th Battalion, Leicester Regiment 1/7th Battalion, Sherwood Foresters
1/6th Battalion, North Staffordshire Regiment 1/5th Battalion, Leicester Regiment 1/8th Battalion, Sherwood Foresters
Pioneers 1st Battalion, Monmouth Regiment
47th 1/2nd London Division Major-General Sir C. St L. Barter (relieved) then Major-General G.K Gorringe
140th Brigade 141st Brigade 142nd Brigade
1st Battalion, 6th London Regiment 1st Battalion, 17th London Regiment 1st Battalion, 21st London Regiment
1st Battalion, 7th London Regiment 1st Battalion, 18th London Regiment 1st Battalion, 22nd London Regiment
1st Battalion, 8th London Regiment 1st Battalion, 19th London Regiment 1st Battalion, 23rd London Regiment
1st Battalion, 15th London Regiment 1st Battalion, 20th London Regiment 1st Battalion, 24th London Regiment
Pioneers 1st Battalion, 4th Royal Welch Fusiliers
48th Division
143rd Brigade (Warwickshire) 144th Brigade (Gloucester and Worcester) 145th Brigade (South Midland)
1/5th Battalion, Royal Warwickshire Regiment 1/4th (City of Bristol) Bn, Gloucestershire Regt. 1/5th Bn, Gloucestershire Regt
1/6th Battalion, Royal Warwickshire Regiment 1/6th Battalion, Gloucestershire Regiment 1/4th Bn, Oxfordshire & Buckinghamshire Lt. Inf.
1/7th Bn, Royal Warwickshire Regiment 1/7th Bn, Worcestershire Regiment 1/1st Bn, Oxfordshire & Buckinghamshire Lt. Inf.
1/8th Bn, Royal Warwickshire Regiment 1/8th Bn, Worcestershire Regiment 1/4th Battalion, Royal Berkshire Regiment
Pioneers 1/5th (Cinque Ports) Battalion, Royal Sussex Regiment
49th Division
146th Brigade 147th Brigade 148th Brigade
1/5th Battalion, West Yorkshire Regiment 1/4th Battalion, Duke of Wellington's Regiment 1/4th Bn, King's Own Yorkshire Regt.
1/6th Battalion, West Yorkshire Regiment 1/5th Battalion, Duke of Wellington's Regiment 1/5th Bn, King's Own Yorkshire Regt.
1/7th Battalion, West Yorkshire Regiment 1/6th Battalion, Duke of Wellington's Regiment 1/4th Bn, York & Lancashire Regt.
1/8th Battalion, West Yorkshire Regiment 1/7th Battalion, Duke of Wellington's Regiment 1/5th Bn, York & Lancashire Regt.
Pioneers 3rd Battalion, Monmouth Regiment (replaced by 19th Bn. Lancashire Fusiliers 6 August 1916)
50th Northumbrian Division
149th Brigade 150th Brigade 151st Brigade
1/4th Battalion, Northumberland Fusiliers 1/4th Battalion, East Yorkshire Regiment 1/6th Battalion, Durham Lt Inf
1/5th Battalion, Northumberland Fusiliers 1/4th Bn, Alexandra, Princess of Wales's Own 1/8th Battalion, Durham Lt Inf
1/6th Battalion, Northumberland Fusiliers 1/5th Bn, Alexandra, Princess of Wales's Own 1/9th Battalion, Durham Lt Inf
1/7th Battalion, Northumberland Fusiliers 1/5th Battalion, Durham Light Infantry 1/5th Battalion, Border Regiment
Pioneers 1/7th Battalion, Durham Light Infantry
51st Division Major-General G.M. Harper
152nd (1st Highland) Brigade 153rd (2nd Highland) Brigade 154th (3rd Highland) Brigade
1/5th Battalion, Seaforth Highlanders 1/6th Battalion, Black Watch 1/4th Bn, Seaforth Highlanders
1/6th Battalion, Seaforth Highlanders 1/7th Battalion, Black Watch 1/4th Bn, Gordon Highlanders
1/8th Battalion, Argyll & Sutherland Highlanders 1/5th Battalion, Gordon Highlanders 1/9th Bn, Royal Scots Regiment
1/6th Battalion, Gordon Highlanders 1/7th Battalion, Gordon Highlanders 1/7th Bn, the Argyll & Sutherland Highlanders
Pioneers
55th Division
164th (North Lancashire) Brigade 165th (Liverpool) Brigade 166th (South Lancashire) Brigade
1/4th Bn. King's Own Royal Lancaster Regiment 1/5th Bn, King's Liverpool Regiment 1/5th Bn, King's Own Royal Lancaster Regt.
1/4th Bn. Loyal North Lancashire Regiment 1/6th Battalion, King's Liverpool Regiment 1/10th Battalion, King's Liverpool Regt.
1/8th (Irish) Bn, King's Liverpool Regiment 1/7th Battalion, King's Liverpool Regiment 1/5th Bn, Prince of Wales's Volunteer Regt.
2/5th Bn. Lancashire Fusiliers 1/9th Battalion, King's Liverpool Regiment 1/5th Bn, Loyal North Lancashire Regiment
Pioneers 1/4th Battalion, Prince of Wales's Volunteers (South Lancashire Regiment)
56th Division
167th Brigade 168th Brigade 169th Brigade
1/1st Battalion, London Royal Fusiliers 1/4th Battalion, London Royal Fusiliers 1/2nd Battalion, Royal Fusiliers
1/3rd Battalion, London Royal Fusiliers 1/12th Battalion, London Rangers 1/5th Battalion, London Rifle Brigade
1/7th Battalion, Middlesex Regiment 1/13th Battalion London (Kensington) Regiment 1/9th Battalion, Queen's Victoria Rifles
1/8th Battalion, Middlesex Regiment 1/14th Battalion London (Scottish) Regiment 1/16th Battalion, Queen's Westminster Rifles
Pioneers 1/5th Battalion, Cheshire Regiment


Dominion divisions

2nd Indian Cavalry Division Major-General G. A. Cookson
5th (Mhow) Cavalry Brigade 3rd (Ambala) Cavalry Brigade 9th (Secunderabad) Cavalry Brigade
6th (Inniskilling) Dragoons 13th Hussars 7th (Princess Royal's) Dragoon Guards
2nd Lancers (Gardner's Horse) 3rd Skinner's Horse 20th Deccan Horse
38th King George's Own Central India Horse 18th King George's Own Lancers 34th Prince Albert Victor's Own Poona Horse
Canadian Cavalry Brigade (attached to 2nd Indian Cavalry Division)
Royal Canadian Dragoons Lord Strathcona's Horse Fort Garry Horse
Canadian Cavalry Brigade Machine Gun Squadron
New Zealand Division Major-General Andrew Hamilton Russell
1st New Zealand Brigade 2nd New Zealand Brigade 3rd New Zealand Rifle Brigade
1st Auckland Battalion 2nd Auckland Battalion 1st Battalion, NZ Rifle Brigade
1st Canterbury Battalion 2nd Canterbury Battalion 2nd Battalion, NZ Rifle Brigade
1st Otego Battalion 2nd Otego Battalion 3rd Battalion, NZ Rifle Brigade
1st Wellington Battalion 2nd Wellington Battalion 4th Battalion, NZ Rifle Brigade
Pioneers New Zealand Pioneer Battalion
1st Canadian Division Major General A.W. Currie
1st Brigade 2nd Brigade 3rd Brigade
1st Battalion (Ontario) 5th Battalion (Western Cavalry) 13th Battalion (Royal Highlanders)
2nd Battalion (East Ontario) 7th Battalion (1st British Columbia) 14th Battalion (Royal Montreal)
3rd Battalion (Toronto) 8th Battalion (90th Rifles) 15th Battalion (48th Highlanders)
4th Battalion 10th Battalion 16th Battalion (Canadian Scottish)
Pioneers 1st Canadian Pioneer Battalion
2nd Canadian Division Major General R.E.W. Turner
4th Brigade 5th Brigade 6th Brigade
18th (West Ontario) Battalion 22nd (Canadian Francais) Battalion 27th (City of Winnipeg) Battalion
19th (Central Ontario) Battalion 24th (Victoria Rifles) Battalion 28th (North West) Battalion
20th (Central Ontario) Battalion 25h (Nova Scotia Rifles) Battalion 29th (Vancouver) Battalion
21st (Eastern Ontario) Battalion 26th (New Brunswick) Battalion 31st (Alberta) Battalion
Pioneers 2st Canadian Pioneer Battalion
3rd Canadian Division
7th Brigade 8th Brigade 9th Brigade
Princess Patricia's Light Infantry 1st Battalion Canadian Mounted Rifles 43rd (Cameron Highlanders) Battalion
1st Battalion, Royal Canadian Regiment 2nd Battalion Canadian Mounted Rifles 52nd (North Ontario) Battalion
42nd (Royal Highlanders) Battalion 4th Battalion Canadian Mounted Rifles 58th (Central Ontario) Battalion
49th (Edmonton) Battalion 5th Battalion Canadian Mounted Rifles 60th (Victoria Rifles) Battalion
Pioneers 3rd Canadian Pioneer Battalion
4th Canadian Division
10th Brigade 11th Brigade 12th Brigade
44th Battalion 54th (Kootenay) Battalion 38th (Ottawa) Battalion
46th (South Saskatchewan) Battalion 75th (Mississauga) Battalion 72nd (Seaforth Highlander) Battalion
47th (British Columbia) Battalion 87th (Canadian Grenadier Guards) Battalion 73rd (Royal Highlanders) Battalion
50th (Calgary) Battalion 102nd Battalion 78th (Winnipeg Grenadiers) Battalion
Pioneers 67th Canadian Pioneer Battalion
1st Australian Division Major General Harold Walker
1st (New South Wales) Brigade 2nd (Victoria) Brigade 3rd Brigade
1st Battalion 5th Battalion 9th (Queensland) Battalion
2nd Battalion 6th Battalion 10th (South Australia) Battalion
3rd Battalion 7th Battalion 11th (West Australia) Battalion
4th Battalion 8th Battalion 12th (S and W Australia) Battalion
Pioneers 1st Australian Pioneer Battalion
2nd Australian Division Major General J.G. Legge
5th (New South Wales) Brigade 6th (Victoria) Brigade 7th Brigade
17th Battalion 21st Battalion 25th (Queensland) Battalion
18th Battalion 22nd Battalion 26th (Queensland & Tasmania) Battalion
19th Battalion 23rd Battalion 27th (South Australia) Battalion
20th Battalion 24th Battalion 28th (West Australia) Battalion
Pioneers 2nd Australian Pioneer Battalion
4th Australian Division Major General Sir H. Cox
4th Brigade 12th Brigade 13th Brigade
13th (New South Wales) Battalion 45th (New South Wales) Battalion 49th (Queensland) Battalion
14th (Victoria) Battalion 46th (Victoria) Battalion 50th (South Australia & Tasmania) Battalion
15th (Queensland & Tasmania) Battalion 47th (Queensland & Tasmania) Battalion 51st (West Australia) Battalion
16th (South & West Australia) Battalion 48th (South & West Australia) Battalion 52nd (West & South Australia, Tasmania) Battalion
Pioneers 4th Australian Pioneer Battalion
5th Australian Division Major General the Honourable J.W. McCay
8th Brigade 14th (New South Wales) Brigade 15th (Victoria) Brigade
29th (Victoria) Battalion 53rd Battalion 57th Battalion
30th (New South Wales) Battalion 54th Battalion 58th Battalion
31st (Queensland & Victoria) Battalion 55th Battalion 59th Battalion
32nd (South & West Australia) Battalion 56th Battalion 60th Battalion
Pioneers 5th Australian Pioneer Battalion


Royal Flying Corps



German Forces: 2nd Army

All German order of battle derived from Hart, Appendix C unless stated otherwise.German Army Group Commander: von GallwitzCommander: General der Infanterie Fritz von Below

Chiefs of Staff: General Erich Falkenhayn (until 28 August 1916), General Paul von Hindenburg

Guards Divisions

2nd Army: General Fritz von Below
3rd Guard Division Guards Fusiliers Regiment Lehr Regiment Grenadier Regiment No. 9
4th Guard Division 5th Guards Foot Regiment 5th Guards Grenadiers Regiment Reserve Regiment 93


Line Divisions

Line Divisions
5th Division Grenadier Regiment 8 Grenadier Regiment No. 12 Regiment 52
6th Division Regiment 20 Regiment 24 Regiment 64
7th Division Regiment 26 Regiment 27 Regiment 165
8th Division Regiment 72 Regiment 93 Regiment 153
12th Division Regiment 23 (2nd Upper Silesian) Regiment 62 (3rd Upper Silesian) Regiment 63 (4th Upper Silesian)
16th Division Regiment 28 Regiment 29 Regiment 68 and 69
24th Division Regiment 133 Regiment 139 Regiment 179
26th Division(Württemberg) Grenadier Regiment 119 Regiment 121 Regiment 125
27th Division Regiment 120 Grenadier Regiment 123 Regiment 124 and 127
38th Division Regiment 94 Regiment 95 Regiment 96
40th Division Regiment 104 Regiment 134 Regiment 181
52nd Division Regiment 66 (3rd Magdeburg) Regiment 169 (8th Baden) Regiment 170 (9th Baden)
56th Division Fusilier Regiment 35 Regiment 88 Regiment 118
58th Division Regiment 106 Regiment 107 Reserve Regiment 120
111th Division Fusilier Regiment 20 Regiment 76 Regiment 164
117th Division Regiment 157 Reserve Regiment 11 Reserve Regiment 22
183rd Division Regiment 183 Regiment 184 Reserve Regiment 122
185th Division Regiment 185 Regiment 186 Regiment 190
208th Division Regiment 25 Regiment 185 Reserve Regiment 65
222nd Division Regiment 193 Regiment 397 Reserve Regiment 81
223rd Division Regiment 144 Regiment 173 Ersatz Regiment 29
4th Ersatz Division Regiment 359 Regiment 360 Regiment 361 & 362
5th Ersatz Division Landwehr Regiment 73 Landwehr Regiment 74 Reserve Ersatz Regiment 3
2nd Bavarian Division Bavarian Regiment 12 Bavarian Regiment 15 Bavarian Regiment 20
3rd Bavarian Division Bavarian Regiment 17 Bavarian Regiment 18 Bavarian Regiment 23
4th Bavarian Division Bavarian Regiment 5 Bavarian Regiment 9 Bavarian Reserve Regiment 5
5th Bavarian Division Bavarian Regiment 7 Bavarian Regiment 14 Bavarian Regiment 19 & 21
6th Bavarian Division Bavarian Regiment 6 Bavarian Regiment 10 Bavarian Regiment 11 & 13
10th Bavarian Division Bavarian Infantry Regiment 16 Bavarian Reserve Infantry Regiment 6 Bavarian Reserve Infantry Regiment 8
Marine Brigade Marine Regiment 1 Marine Regiment 2 Marine Regiment 3


Reserve Guards Divisions

Reserve Guards Divisions
1st Guards Reserve Division Guards Reserve Regiment 1 Guards Reserve Regiment 2 Reserve Regiment 64
2nd Guards Reserve Division Reserve Guard Infantry Regiment 15 Reserve Guard Infantry Regiment 55 Reserve Guard Infantry Regiment 77 & 91

Reserve Infantry Divisions

Reserve Infantry Divisions
7th Reserve Infantry Division Reserve Regiment 36 Reserve Regiment 66 Reserve Regiment 72
12th Reserve Infantry Division Reserve Regiment 23 Reserve Regiment 38 Reserve Regiment 51
17th Reserve Infantry Division Regiment 162 Regiment 163 Reserve Regiment 75 & 76
18th Reserve Infantry Division Reserve Regiment 31 Reserve Regiment 84 Reserve Regiment 86
19th Reserve Infantry Division Reserve Regiment 73 Reserve Regiment 78 Reserve Regiment 79 & 92
23rd Reserve Infantry Division Reserve Grenadier Regiment 101 Reserve Regiment 101 Reserve Regiment 102
24th Reserve Infantry Division Reserve Regiment 101 Reserve Regiment 107 Reserve Regiment 133
26th Reserve Infantry Division Infantry Regiment 180 (10th Württemburg) Reserve Infantry Regiment 99 Reserve Infantry Regiment 119 & 121 (1st & 3rd Württemburg)
28th Reserve Infantry Division Reserve Infantry Regiment 109 Reserve Infantry Regiment 110 Reserve Infantry Regiment 111
45th Reserve Infantry Division Reserve Regiment 210 Reserve Regiment 211 Reserve Regiment 212
50th Reserve Infantry Division Reserve Regiment 229 Reserve Regiment 230 Reserve Regiment 231
51st Reserve Infantry Division Reserve Regiment 233 Reserve Regiment 234 Reserve Regiment 235 & 236
52nd Reserve Infantry Division Reserve Regiment 238 Reserve Regiment 239 Reserve Regiment 240
6th Bavarian Reserve Infantry Division Bavarian Reserve Regiment 16 Bavarian Reserve Regiment 17 Bavarian Reserve Regiments 20 & 21
Bavarian Ersatz Division Bavarian Reserve Regiment 14 Bavarian Reserve Regiment 15 Ersatz Regiment 28
89th Reserve Brigade Reserve Regiment 209 Reserve Regiment 213


Notes



Citations and References

Citations

  1. Hart p. 42
  2. Hart p.43
  3. Liddle p. 175
  4. Western Front Association website
  5. Liddle p.174
  6. Liddle p.175
  7. Hart p.164
  8. Hart p.385
  9. Hart p.132
  10. Hart p.184
  11. Liddell-Hart p.322
  12. Hart p.308
  13. Keegan p.320
  14. Doughty p. 291
  15. Hart p.209
  16. Hart Appendix B
  17. Army Council, Cmnd 1138
  18. The 102nd and 103rd Infantry Brigades of the 34th Division had suffered heavy losses in the Battle of Albert, 1916. These two brigades changed places with the 111th and 112th Infantry Brigades of the 37th Division and went into line with the 37th Division, IV Corps, First Army on Vimy Ridge while the two brigades of 37th Division mentioned above, fought in Battles of Bazentin and Pozieres under the 34th Division. Ref: Liddle p. 176
  19. National Archives: Naval Division (1914-1919)
  20. Buchan p.58
  21. Buchan p. 56
  22. Long Long Trail
  23. Hart p.54
  24. The Bermondsey Battalion
  25. The 2nd Portsmouth Battalion
  26. The Kent County Battalion
  27. The Lewisham Battalion
  28. The 2nd Football Battalion
  29. The Arts and Crafts Battalion
  30. The Wearside Battalion
  31. The Yeomen Rifles Battalion
  32. The 2nd Public Works Battalion
  33. City of London Regiment
  34. Popular and Stepney Rifles Regiment
  35. 1st Surry Rifles Regiment
  36. City of London Regiment
  37. London Irish Rifles Regiment
  38. The Queen's Regiment
  39. Post Office Rifles Regiment
  40. St. Pancras Regiment
  41. Civil Service Rifles Regiment
  42. Blackheath and Woolwich Regiment
  43. The Queen's Regiment
  44. The Sutherland and Caithness Battalion
  45. The Ross Highland Battalion
  46. The Morayshire Battalion
  47. The Fife Battalion
  48. The Argyllshire Battalion
  49. The Buchan and Formartine Battalion
  50. The Highlanders Battalion
  51. The Banff and Donside Battalion
  52. The Deeside Highland Battalion
  53. The New Zealand Division later joined II ANZAC Corps together with the 3rd and 5th Australian Divisions
  54. Imperial War Museum (The Somme) website
  55. Hart Appendix C


References

  • Report of the Battles of the Somme: Nomenclature Committee as approved by Army Council, Cmnd 1138, London. HMSO, 1922


Further reading




Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message