The Full Wiki

More info on Shooting at the 2006 Asian Games

Shooting at the 2006 Asian Games: Map

Advertisements
  

Wikipedia article:

Map showing all locations mentioned on Wikipedia article:

Shooting will be contested at the 2006 Asian Gamesmarker in Dohamarker, Qatarmarker from December 2 to December 8, 2006. Men's and women's competition will be held in Air Pistol, Air Rifle, Running Target, Pistol, Prone, Skeet, and Trap. All competition will take place at the Lusail Shooting Range.

Men

10 Meter Air Pistol

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Tan Zongliang 687.1
Kim Jong Su 684.8
Jin Jong Oh 683.4
Lee Dae Myung 683.0
Dilshod Mukhtarov 681.5
Susumu Kobayashi 680.7
Lin Zhongzaig 680.4
Rashid Yunusmetov 680.3


Team

Team NOC Points
Chinamarker 1744
South Koreamarker 1739
Vietnammarker 1730
North Koreamarker 1729
Japanmarker 1725
Kazakhstanmarker 1719
Indiamarker 1712
Chinese Taipei 1707
Thailandmarker 1703
Iranmarker 1683
Tajikistanmarker 1677
Bahrainmarker 1672
Saudi Arabiamarker 1669
Qatarmarker 1657


10 Meter Air Rifle

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Liu Tianyou 700.8
Zhu Qinan 698.3
Yu Jae Chul 697.9
Li Jie 697.6
Gagan Narang 696.4
Ruslan Ismailov 695.7
Takayuki Matsumoto 695.0
Raghunath Padinchare Thermad 693.9

Team

Team NOC Points
Chinamarker 1786
South Koreamarker 1777
Indiamarker 1776
Japanmarker 1769
Singaporemarker 1759
Kazakhstanmarker 1758
Thailandmarker 1754
Kyrgyzstanmarker 1752
Kuwaitmarker 1744
Mongoliamarker 1742
Bangladeshmarker 1737
Saudi Arabiamarker 1728
Qatarmarker 1715
Pakistanmarker 1699
Vietnammarker DNS


10 Meter Running Target

December 5

Individual

Shooter NOC Points
Gan Lin 579
Rassim Mologly 567
Mohammed Haq 565
Bakhtiyar Ibrayev 564
Cho Se Jong 563
Andrey Gurov 562
Jeong You Jin 560
Hwang Young Do 556


Team

Team NOC Points
Kazakhstanmarker 1693
South Koreamarker 1679
Qatarmarker 1666
Vietnammarker 1623


10 Meter Running Target Mixed

December 6

Individual

Shooter NOC Points
Gan Lin 389
Bakhtiyar Ibrayev 380
Andrey Gurov 376
Rassim Mologly 374
Khalid Al Kuwari 370
Mohammed Haq 370
Jeong You Jin 369
Mohamed Abouteama 367


Team

Team NOC Points
Kazakhstanmarker 1130
Qatarmarker 1107
Vietnammarker 1090
South Koreamarker 1085


25 Meter Centre Fire Pistol

December 8

Individual

Shooter NOC Points
Jaspal Rana 590
Liu Guohui 587
Jakkrit Panichpatikum 586
Park Byung Taek 584
Hoang Xuan Vinh 582
Kim Jong Su 581
Mohsen Nasr Esfahani 580
Vladimir Vokhmianin 580


Team

Team NOC Points
Indiamarker 1748
South Koreamarker 1738
Chinamarker 1735
Japanmarker 1733
Kazakhstanmarker 1728
North Koreamarker 1726
Vietnammarker 1716
Thailandmarker 1714
Pakistanmarker 1705
Qatarmarker 1690
Syriamarker 1689
Saudi Arabiamarker 1676
Iranmarker 1658
Macaumarker 1653
Bahrainmarker 1612


25 Meter Rapid Fire Pistol

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Liu Zhongsheng 778.4
Zhang Penghui 778.1
Liu Guohui 776.5
Vijay Kumar 775.3
Teruyoshi Akiyama 770.9
Tomohiro Kida 761.8


Team

Team NOC Points
Chinamarker 1738
Japanmarker 1721
Kazakhstanmarker 1720
Indiamarker 1714
South Koreamarker 1707
Hong Kongmarker 1692
Vietnammarker 1662
Thailandmarker 1657
Pakistanmarker 1646
Qatarmarker 1596
Bahrainmarker 1491


25 Meter Standard Pistol

December 7

Individual

Shooter NOC Points
Jaspal Rana 574
Park Byung Taek 571
Vladimir Issachenko 570
Liu Guohui 570
Jakkrit Panichpatikum 569
Sergey Vokhmianin 567
Dilshod Mukhtarov 566
Nguyen Manh Tuong 565

Team

Team NOC Points
South Koreamarker 1696
Indiamarker 1690
Thailandmarker 1686
Vietnammarker 1684
Kazakhstanmarker 1680
Chinamarker 1675
North Koreamarker 1672
Japanmarker 1658
Hong Kongmarker 1641
Syriamarker 1629
Qatarmarker 1628
Pakistanmarker 1625
Macaumarker 1605
Bahrainmarker 1519


50 Meter Pistol

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Xu Kun 663.8
Rashid Yunusmetov 660.5
Kim Jong Su 658.7
Susumu Kobayashi 657.1 10.5
Tan Zongliang 657.1 9.3
Jin Jong Oh 656.6
Jakkrit Panichpatikum 656.5
Dilshod Mukhtarov 654.3

Team

Team NOC Points
Chinamarker 1682
North Koreamarker 1659
South Koreamarker 1657
Kazakhstanmarker 1656
Vietnammarker 1652
Thailandmarker 1643
Indiamarker 1636
Chinese Taipei 1623
Saudi Arabiamarker 1597
Tajikistanmarker 1589
Iranmarker 1573
Qatarmarker 1565
Bahrainmarker 1551


50 Meter Rifle 3 Positions

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Zhang Fu 1268.0
Zhang Lei 1266.8
Gagan Narang 1261.9
Igor Pirekeev 1261.0
Liu Tianyou 1260.1
Vitaliy Dovgun 1256.2
Vyacheslav Skoromnov 1255.3
Lee Hyun Tae 1252.5

Team

Team NOC Points
Chinamarker 3494
Kazakhstanmarker 3457
Indiamarker 3456
South Koreamarker 3439
Mongoliamarker 3424
Japanmarker 3422
Kyrgyzstanmarker 3414
Thailandmarker 3407
Vietnammarker 3389
Pakistanmarker 3387
Omanmarker 3360
Qatarmarker 3354
Saudi Arabiamarker 3308


50 Meter Rifle Prone

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Liu Gang 696.1
Igor Pirekeev 692.2
Sergey Belyayev 692.0
Park Bong Duk 690.5
Lee Hyun Tae 688.9
Tavarit Majchacheep 688.7
Tadashi Maki 688.5
Juriy Melsitov 688.0

Team

Team NOC Points
Kazakhstanmarker 1762
South Koreamarker 1758
Chinamarker 1752
Japanmarker 1748
Mongoliamarker 1746
Vietnammarker 1745
Thailandmarker 1743
Omanmarker 1738
Pakistanmarker 1733
Indiamarker 1732
Qatarmarker 1728
Kyrgyzstanmarker 1723
Saudi Arabiamarker 1722
Maldivesmarker 1651


Skeet



Individual

Shooter NOC Points S-Off
Salah Al Mutairi 147 +4
Saeed Al Maktoum 147 +3
Jin Di 146
Qu Ridong 145
Sergey Yakshin 144 +4
Vladislav Mouhamediev 144 +3

Team

Team NOC Points
Kazakhstanmarker 361
Kuwaitmarker 360
Chinamarker 360
United Arab Emiratesmarker 357
Qatarmarker 354
South Koreamarker 349
Japanmarker 347
Pakistanmarker 345
Indiamarker 334
Saudi Arabiamarker 331
Philippinesmarker 326


Trap

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Naser Meqlad 133
Manavjit Singh Sandhu 130
Khaled Al Mudhaf 128
Amir Abri Lavasani 125 +3
Jethro Dionisio 125 +2
Anwer Sultan 122


Team

Team NOC Points
Kuwaitmarker 327
Indiamarker 322
Lebanonmarker 316
Philippinesmarker 309
Singaporemarker 309
South Koreamarker 296
Malaysiamarker 293
Qatarmarker 293
Vietnammarker 278


Double Trap



Individual

Shooter NOC Points S-Off
Wang Nan 189
Hu Binyuan 188
Rajyavardhan Singh Rathore 185
Saif Al Shamsy 184
Rashid Al Athba 180
Liu Anlong 178

Team

Team NOC Points
Chinamarker 424
Indiamarker 409
Chinese Taipei 397
United Arab Emiratesmarker 392
Qatarmarker 390
South Koreamarker 384
Kuwaitmarker 381
Vietnammarker DNS


Women

10 Meter Air Pistol

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Tao Luna 490.3
Guo Wenjun 487.0
Kim Byung Hee 484.6
Harven Srao 484.5
Tsogbadrakhyn Mönkhzul 484.3
Chen Ying 482.0
Lee Ho Lim 478.8
Otryadyn Gündegmaa 477.6


Team

Team NOC Points
Chinamarker 1161
Indiamarker 1142
South Koreamarker 1140
North Koreamarker 1137
Chinese Taipei 1135
Mongoliamarker 1129
Thailandmarker 1127
Malaysiamarker 1124
Kazakhstanmarker 1122
Japanmarker 1121
Vietnammarker 1120
Iranmarker 1117
Hong Kongmarker 1108
Kyrgyzstanmarker 1089
Macaumarker 1068
Qatarmarker 1056
Bahrainmarker 1053

10 Meter Air Rifle

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Du Li 501.4
Zhao Yinghui 501.0
Wu Liuxi 500.4
Olga Dovgun 499.7
Avneet Kaur Sidhu 498.6
Maryam Arzouqi 497.8
Jasmi Ser Xiang Wei 497.7
Tejaswini Sawant 497.1


Team

Team NOC Points
Chinamarker 1192
Singaporemarker 1183
Indiamarker 1181
Mongoliamarker 1176
Thailandmarker 1174
South Koreamarker 1174
Uzbekistanmarker 1172
Kazakhstanmarker 1170
Kuwaitmarker 1169
Malaysiamarker 1165
Vietnammarker 1154
Qatarmarker 1153
Bahrainmarker 1141
Nepalmarker 1137
Syriamarker 1133

10 Meter Running Target

December 4

Individual

Shooter NOC Points
Xu Xuan 386
Natalya Gurova 371
Dang Hong Ha 368
Anna Pushkaryova 365
Nguyen Thi Thu Hang 352
Juliya Berner 347
Do Thu Tra 344
Amal Mhamud 340


Team

Team NOC Points
Kazakhstanmarker 1083
Vietnammarker 1064
Qatarmarker 912


25 Meter Pistol

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Chen Ying 792.2
Tao Luna 790.7
Kim Byung Hee 785.3
Otryadyn Gündegmaa 781.0
Choi Kum Ran 775.5
Yoko Inada 774.3
Juliya Bondareva 774.2
Bibian Ng Pei Chin 773.3


Team

Team NOC Points
Chinamarker 1749
Japanmarker 1729
Mongoliamarker 1714
Vietnammarker 1714
South Koreamarker 1712
Malaysiamarker 1703
North Koreamarker 1699
Kazakhstanmarker 1694
Thailandmarker 1689
Kyrgyzstanmarker 1657
Macaumarker 1656
Iranmarker 1599
Qatarmarker 1570
Bahrainmarker 1456
Maldivesmarker 1168


50 Meter Rifle 3 Positions

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Wang Chengyi 685.4
Olga Dovgun 682.3
Na Yoon Kyung 680.2
Wu Liuxi 679.1
Lee Hye Jin 679.0
Liu Bo 678.2
Tejaswini Sawant 672.9
Galina Korchma 672.6


Team

Team NOC Points
Chinamarker 1744
South Koreamarker 1739
Kazakhstanmarker 1731
Thailandmarker 1719
Indiamarker 1717
Vietnammarker 1709
Uzbekistanmarker 1705
Mongoliamarker 1702
Malaysiamarker 1674
Bahrainmarker 1631
Qatarmarker 1608

50 Meter Rifle Prone

December 4

Individual

Shooter NOC Points
Olga Dovgun 591
Thanyalak Chotpaibunsin 591
Wang Chengyi 591
Supamas Wankaew 590
Na Yoon Kyung 589
Yi Sang Soon 586
Paramaporn Ponglaokham 586
Galina Korchma 585

Team

Team NOC Points
Thailandmarker 1767
Chinamarker 1760
Kazakhstanmarker 1757
South Koreamarker 1757
Indiamarker 1737
Malaysiamarker 1734
Vietnammarker 1731
Uzbekistanmarker 1730
Mongoliamarker 1727
Bahrainmarker 1724
Qatarmarker 1718


Skeet

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Kim Myong Hwa 93 +4
Wei Ning 93 +3
Yu Xiumin 92 +4
Sutiya Jiewchaloemmit 92 +3
Madoka Inami 89 +6
Zhang Donglian 89 +5


Team

Team NOC Points
Chinamarker 207
North Koreamarker 198
South Koreamarker 193
Qatarmarker 115


Trap

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Chen Li 89
Zhu Mei 80 +1
Lin Yi Chun 80 +0
Lee Myung Ae 79
Pak Yong Hui 78
Kim Yong Bok 75


Team

Team NOC Points
Chinamarker 195
North Koreamarker 186
South Koreamarker 174
Japanmarker 173
Thailandmarker 171
Kazakhstanmarker 169
Iranmarker 166
Philippinesmarker 160
Vietnammarker 156
Qatarmarker 133

Double Trap

December 5

Individual

Shooter NOC Points S-Off
Son Hye Kyoung 105
Janejira Srisongkram 103
Lee Bo Na 101
Hsu Hsiao Ju 100
Zhang Yafei 98
Kim Mi Jin 97


Team

Team NOC Points
South Koreamarker 303
Chinamarker 288
Thailandmarker 275
Kazakhstanmarker 222
Vietnammarker 189
Qatarmarker 149


Medal summary

Medallists

Men

10m Air Pistol Tan Zongliang Kim Jong Su Jin Jong Oh
10m Air Pistol Team
Lin Zhongzaig
Pang Wei
Tan Zongliang



Jin Jong Oh
Kim Young Wook
Lee Dae Myung



Hoang Xuan Vinh
Nguyen Manh Tuong
Tran Quoc Cuong


10m Air Rifle Liu Tianyou Zhu Qinan Yu Jae Chul
10m Air Rifle Team
Li Jie
Liu Tianyou
Zhu Qinan



Chae Kean Bae
Kim Hye Sung
Yu Jae Chul



Navanath Bhanud Faratade
Gagan Narang
Raghunath Padinchare Thermad


10m Running Target Gan Lin Rassim Mologly Mohammed Haq
10m Running Target Team
Andrey Gurov
Bakhtiyar Ibrayev
Rassim Mologly



Cho Se Jong
Hwang Young Do
Jeong You Jin



Mohamed Abouteama
Khalid Al Kuwari
Mohammed Haq


10m Running Target Mixed Gan Lin Bakhtiyar Ibrayev Andrey Gurov
10m Running Target Mixed Team
Andrey Gurov
Bakhtiyar Ibrayev
Rassim Mologly



Mohamed Abouteama
Khalid Al Kuwari
Mohammed Haq



Nguyen Manh Cuong
Nguyen Van Tung
Tran Hoang Vu


25m Centre Fire Pistol Jaspal Rana Liu Guohui Jakkrit Panichpatikum
25m Centre Fire Pistol Team
Samaresh Jung
Vijay Kumar
Jaspal Rana



Hong Seong Hwan
Jang Dae Kyu
Park Byung Taek



Liu Guohui
Liu Zhongsheng
Zhang Penghui


25m Rapid Fire Pistol Liu Zhongsheng Zhang Penghui Vijay Kumar
25m Rapid Fire Pistol Team
Liu Guohui
Liu Zhongsheng
Zhang Penghui



Teruyoshi Akiyama
Shigefumi Harada
Tomohiro Kida



Igor Shmotkin
Sergey Vokhmianin
Vladimir Vokhmianin


25m Standard Pistol Jaspal Rana Park Byung Taek Vladimir Issachenko
25m Standard Pistol Team
Hwang Yoon Sam
Jang Dae Kyu
Park Byung Taek



Samaresh Jung
Ronak Pandit
Jaspal Rana



Pongpol Kulchairattana
Jakkrit Panichpatikum
Opas Ruengpanyawut


50m Pistol Xu Kun Rashid Yunusmetov Kim Jong Su
50m Pistol Team
Pang Wei
Tan Zongliang
Xu Kun



Kim Hyong Ung
Kim Jong Su
Ryu Myong Yon



Jin Jong Oh
Kim Young Wook
Lee Sang Do


50m Rifle 3 Positions Zhang Fu Zhang Lei Gagan Narang
50m Rifle 3 Positions Team
Liu Tianyou
Zhang Fu
Zhang Lei



Vitaliy Dovgun
Juriy Melsitov
Juriy Yurkov



Imran Hasan Khan
Gagan Narang
Sanjeev Rajput


50m Rifle Prone Liu Gang Igor Pirekeev Sergey Belyayev
50m Rifle Prone Team
Sergey Belyayev
Vitaliy Dovgun
Juriy Melsitov



Jeon Dong Ju
Lee Hyun Tae
Park Bong Duk



Liu Gang
Zhang Fu
Zhang Lei


Skeet Salah Al Mutairi Saeed Al Maktoum Jin Di
Skeet Team
Sergey Kolos
Vladislav Mouhamediev
Sergey Yakshin



Salah Al Mutairi
Zaid Al Mutairi
Abdullah Al Rashidi



Jin Di
Li Xu
Qu Ridong


Trap Naser Meqlad Manavjit Singh Sandhu Khaled Al Mudhaf
Trap Team
Abdulrahman Al Faihan
Khaled Al Mudhaf
Naser Meqlad



Manavjit Singh Sandhu
Mansher Singh
Anwer Sultan



Talih Bou Kamel
Joseph Ishaya Hanna
Joe Salem


Double Trap Wang Nan Hu Binyuan Rajyavardhan Singh Rathore
Double Trap Team
Hu Binyuan
Liu Anlong
Wang Nan



Vikram Bhatnagar
Rajyavardhan Singh Rathore
Ronjan Sodhi



Chang Chien Ming Shan
Chen Shih Wei
Shih Wei Tin




Women

10m Air Pistol Tao Luna Guo Wenjun Kim Byung Hee
10m Air Pistol Team
Chen Ying
Guo Wenjun
Tao Luna



Shweta Chaudhry
Sonia Rai
Harven Srao



Boo Soon Hee
Kim Byung Hee
Lee Ho Lim


10m Air Rifle Du Li Zhao Yinghui Olga Dovgun
10m Air Rifle Team
Du Li
Wu Liuxi
Zhao Yinghui



Jasmi Ser Xiang Wei
Adri Ser Xiang Ying
Vanessa Yong Yu Zhen



Tejaswini Sawant
Suma Shirur
Avneet Kaur Sidhu


10m Running Target Xu Xuan Natalya Gurova Dang Hong Ha
10m Running Target Team
Juliya Berner
Natalya Gurova
Anna Pushkaryova



Dang Hong Ha
Do Thu Tra
Nguyen Thi Thu Hang



Anisa Jama
Samsam Jama
Amal Mhamud


25m Pistol Chen Ying Tao Luna Kim Byung Hee
25m Pistol Team
Cao Ying
Chen Ying
Tao Luna



Michiko Fukushima
Yoko Inada
Yukari Konishi



Kherlentsetseg Gantumur
Otryadyn Gündegmaa
Tsogbadrakhyn Mönkhzul


50m Rifle 3 Positions Wang Chengyi Olga Dovgun Na Yoon Kyung
50m Rifle 3 Positions Team
Liu Bo
Wang Chengyi
Wu Liuxi



Lee Hye Jin
Na Yoon Kyung
Yi Sang Soon



Olga Dovgun
Galina Korchma
Varvara Kovalenko


50m Rifle Prone Olga Dovgun Thanyalak Chotpaibunsin Wang Chengyi
50m Rifle Prone Team
Thanyalak Chotpaibunsin
Paramaporn Ponglaokham
Supamas Wankaew



Liu Bo
Wang Chengyi
Wu Liuxi



Olga Dovgun
Galina Korchma
Varvara Kovalenko


Skeet Kim Myong Hwa Wei Ning Yu Xiumin
Skeet Team
Wei Ning
Yu Xiumin
Zhang Donglian



Kim Myong Hwa
Pak Jong Ran
Pak Kum Hui



Kim Yeun Hee
Kwak Yu Hyun
Son Hye Kyoung


Trap Chen Li Zhu Mei Lin Yi Chun
Trap Team
Chen Li
Wang Yujin
Zhu Mei



Chae Hye Gyong
Kim Yong Bok
Pak Yong Hui



Lee Bo Na
Lee Jung A
Lee Myung Ae


Double Trap Son Hye Kyoung Janejira Srisongkram Lee Bo Na
Double Trap Team
Kim Mi Jin
Lee Bo Na
Son Hye Kyoung



Wang Yujin
Zhang Yafei
Zhu Mei



Punnapa Asvanit
Supornpan Chewchalermmit
Janejira Srisongkram




Medal table

1 27 12 6 45
2 6 6 7 19
3 3 7 10 20
4 3 5 6 14
5 3 1 1 5
6 1 4 1 6
7 1 2 3 6
8 0 2 0 2
9 0 1 3 4
9 0 1 3 4
11 0 1 0 1
11 0 1 0 1
11 0 1 0 1
14 0 0 2 2
15 0 0 1 1
15 0 0 1 1


External links

  • from the 2006 Asian Games website



Embed code:
Advertisements






Got something to say? Make a comment.
Your name
Your email address
Message